W. Waszczykowski: naszą powinnością jest zachęcenie UE do utrzymania funkcjonowania polityki „otwartych drzwi”

Chcemy, żeby Unia Europejska podtrzymała na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego politykę „otwartych drzwi” – oświadczył w stolicy Azerbejdżanu szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Opowiedział się także za umożliwieniem partnerom UE uczestnictwa – w statusie obserwatora – w pracy unijnych agend i instytucji.

Na konferencji prasowej po rozmowach ze swoim azerbejdżańskim odpowiednikiem minister Witold Waszczykowski relacjonował, że jednym z głównych tematów rozmów ministrów były oczekiwania wobec szczytu. Zaznaczył w tym kontekście, że Polska zabiega o to, aby Partnerstwo Wschodnie „pozostawało wysoko na unijnej agendzie”.

Uważamy, że naszą powinnością jest zachęcenie Unii Europejskiej do utrzymania funkcjonowania polityki „otwartych drzwi”. Polska nie jest w tej sprawie naiwna i rozumie, że w najbliższej przyszłości Partnerstwo Wschodnie nie doprowadzi do rozszerzenia UE, ale będziemy namawiać, przekonywać i wywierać presję na kraje członkowskie by zachowały „otwarte drzwi” i aby oferowały kolejne programy, które będą bardziej angażowały naszych partnerów we współpracy z Unią Europejską – podkreślał szef MSZ.

Minister Witold Waszczykowski mówił, że jego propozycją jest np. „utworzenie statusu obserwatora w agendach i instytucjach UE”. Według ministra umożliwiłoby to partnerom „uczenie się bezpośrednio, poprzez działanie w tych instytucjach, jak działa Unia”.

RIRM

drukuj