Warsztaty WSKSiM: „Zrozumieć media”

Człowiek jest tak skonstruowany, że działa, czyli postępuje według pewnych zasad. W codzienności posługuje się wieloma przedmiotami i uczestniczy w wielu wydarzeniach. Chcąc dobrze wykorzystać wszelkie narzędzia i chcąc „odnaleźć się” w różnych sytuacjach życiowych kieruje się wiedzą na temat tych narzędzi czy sytuacji, bo wiedza i znajomość pewnych praw usprawnia życie. Np. znajomość dodawania i odejmowania przydaje się każdemu w zakupach, w liczeniu pieniędzy. Znajomość przepisów ruchu drogowego pomaga w bezpiecznym poruszaniu się pojazdami na drogach – nieznajomość ich lub nie zastosowanie się do tych przepisów może spowodować katastrofalny wypadek kończący się nawet śmiercią.


Pobierz Pobierz

Podobnie ma się rzecz ze znajomością praw i zasad, jakimi kieruje się telewizja, radio, prasa czy internet. Zasady te są przedstawiane podczas warsztatów dziennikarskich dla młodzieży pt. „Zrozumieć media”, jakie przeprowadza w różnych miejscowościach Polski Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

                                              Najbliższe warsztaty już w lutym w WSKSiM
Zrozumieć media, rozumieć politykę i kulturę, poznać choć trochę warsztat dziennikarski i techniki manipulacyjne. Posługują się nimi ci, którzy dla swych interesów instrumentalizują ludzi i nie służą człowiekowi w prawdzie. Dlatego organizujemy warsztaty dziennikarskie dla młodzieży od trzeciej klasy gimnazjum wzwyż.
Zapraszamy młodzież na warsztaty pt. „Nowe widnokręgi, zrozumieć media”. Warsztaty odbędą się w Toruniu od 15 do 17 lutego. Organizuje je Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej pod patronatem Radia Maryja. Prosimy o zgłoszenia pod numer telefonu: 56/ 610 71 20. Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 15:30.
Podobne warsztaty, ale tylko kilkugodzinne organizujemy także w różnych miejscach Polski. Jeżeli ktoś chciałby w nich uczestniczyć prosimy o zgłaszanie się do o. Marcina Krupy na adres internetowy Radia Maryja. Warsztaty w terenie organizujemy, gdy zgłosi się od 300 o 400 młodych osób.
Na południu Polski najwięcej warsztatów zorganizował pan senator Stanisław Kogut. Gratulujemy i dziękujemy za otwieranie młodych ludzi na prawdę, zapobieganie by byli manipulowani przez pewne media. Bóg zapłać za zrozumienie i współpracę.
o. Tadeusz Rydzyk CSsR
Dyrektor Radia Maryja

Na takie warsztaty wyjeżdża specjalnie przygotowana do tego ekipa wykładowców, specjalistów i redaktorów, którzy na co dzień wykładają w WSKSiM w Toruniu oraz wykonują swoje powołanie dziennikarskie w TV TRWAM i Radio Maryja. Jednak to, co powoduje, że te warsztaty cieszą się wielkim zainteresowaniem młodzieży, to nie sucho podawana teoria, lecz możliwość czynnego uczestnictwa w nich. Takie uczestnictwo gwarantuje możliwość zapoznania się ze sprzętem, jaki używany jest w mediach: telewizyjny wóz transmisyjny, profesjonalne studyjne kamery, profesjonalne studyjne mikrofony oraz konsolety, a także profesjonalne oprogramowanie telewizyjne, radiowe czy prasowe używane, na co dzień przez dziennikarzy.

Młodzi ludzie na takich warsztatach mogą się wcielić w dziennikarza przeprowadzającego sondę uliczną, uczą się także prostego montażu telewizyjnego a także dźwiękowego. Mają możliwość doświadczenia „na własnej skórze”, na czym polega prawidłowe oświetlenie telewizyjne i jaki ono ma wpływ na postrzeganie danej osoby przez widza. To samo tyczy się wielkości kadru, a także innych składowych produkcji telewizyjnej i radiowej. Wielu z młodych uczestników warsztatów ma okazję zmierzyć się i odkryć w sobie talent dziennikarza prasowego.

WSKSiM w Toruniu przeprowadziła już wiele takich warsztatów na terenie Polski, a także kampusie uczelnianym. Wszystko po to, by odkrywać prawa i zasady, którymi kierują się media. Bowiem jak stara zasada prawna głosi „nieznajomość prawa szkodzi” a do tego można dodać dopełnienie: „znajomość prawa pomaga”. Im więcej świadomych widzów, słuchaczy oraz czytających prasę i korzystających z internetu tym mniej ludzi manipulowanych, ponieważ media to nie czwarta władza jak się to często powtarza, lecz pierwsza, bo ma największy wpływ na wielkie rzesze ludzi.

Wszelkie pytania związane z organizacją warsztatów prosimy kierować pod adresem e-mail: [email protected]

zobacz jak wyglądają nasze warsztaty: 

 

o. Marcin Krupa CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl