fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Warszawscy radni z PO wyrazili solidarność z sędziami SN

Rada Miasta Warszawy głosami PO wyraziła solidarność z sędziami SN. W przyjętym stanowisko wyrażono także sprzeciw wobec zmian dotyczących funkcjonowania sądów powszechnych, KRS czy SN.

Stanowisku zdecydowanie sprzeciwiali się radni PiS-u. W ich ocenie politycy PO będą chcieli przyjąć podobne uchwały w innych samorządach.

Radny Filip Frąckowiak zwraca uwagę, że stanowisko Platformy ma stricte politycznych charakter. Polityk odniósł się także do zmian w systemie sądownictwa. W jego ocenie są one zgodne z prawem, a postepowanie byłej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf jest niezgodne z prawem.

– Nie można podważać na poziomie instytucjonalnym konstytucyjności ustawy, jeśli nie podważył tego Trybunał Konstytucyjny. Można podważać to sobie w jakiejś debacie publicystycznej albo prywatnej rozmowie. Ponadto te propozycje w tym stanowisku szalenie upolityczniają dyskusje w Radzie Miasta Warszawy – powiedział Filip Frąckowiak.

W tym tygodniu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym przestali pełnić swe funkcje.

Mogą oni dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. Oświadczenia nie złożyła Małgorzata Gersdorf.

RIRM

drukuj