Warszawa: Zakończyła się konferencja „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś – rok później”

W Warszawie dobiegła końca konferencja „Jeszcze Polska nie zginęławieś – rok później”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele świata nauki, polityki i Kościoła.

Przed rokiem dyskusji pod hasłem: „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś” przysłuchiwało się tysiące słuchaczy. Teraz przyszedł czas na pierwsze wnioski.

– Chcemy zobaczyć, czy te wnioski, które zostały wyciągnięte z tamtych referatów, z tamtej konferencji, czy one się sprawdzają – akcentował prof. Jan Szyszko.

A jeśli się nie sprawdzają, to właśnie dzisiejsza debata miała odpowiedzieć na pytanie: co trzeba poprawić – mówił były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Jest to trwająca konferencja dotycząca polskiej wsi, która jest fundamentem bezpieczeństwa ekologicznego państwa – wskazywał profesor.

Państwa, które – choć jest dziś pojmowane jako świeckie – to jednak tworzone przez wierzący naród, społeczeństwo, Kościół, który właśnie na tej ziemi pracuje – mówił ks. prof. Jan Przybyłowski z UKSW.

– Te najwspanialsze idee patriotyzmu kultywowane są przez Was, tych którzy są najbliżej ziemi, najbardziej z nią związani, którzy potrafią z tą ziemią wiązać swoje życie, swoją prace, swój odpoczynek – podkreślał kierownik Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych UKSW.

Ta hierarchia – wywodząca się z Księgi Rodzaju, której mottem stały się słowa: „czyńcie sobie ziemię poddaną” – dziś jest atakowana przez odradzający się marksizm – podkreśliła krytyk teatralna Temida Stankiewicz-Podhorecka.

– Gdy uważnie prześledzimy działalność artystyczną na scenach teatralnych, w sztukach wizualnych czy filmie, zauważmy, iż w większości przedsięwzięć mamy do czynienia z uprzedmiotowieniem człowieka – mówiła Temida Stankiewicz-Podhorecka.

A to z kolei ma prowadzić do degradacji człowieka w wymiarze jego godności osoby ludzkiej. Prof. Tadeusz Guz przypomniał tezę Darwina o pokrewieństwie człowieka do zwierząt niższego typu. Do dziś jest ona obecna w polskim systemie edukacji.

– Z pozycji obecnego kanonu edukacji polskiej myśmy tak zdeformowali Darwinem umysłowość i racjonalność Polaków wszystkich pokoleń, które stanowimy, ponieważ w samo serce obecnej reformy szkolnictwa w Polsce wpisany jest Darwin – zwracał uwagę ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Teza postawiona przez Darwina dziś znajduje swoje odbicie w poglądach tzw. ekologów czy obrońców praw i wolności zwierząt – przekonywał prof. Tadeusz Guz.

– Ta teza Darwina najbardziej zdeformuje naszą polską debatę na temat pozycji człowieka w Polsce, w sensie przyrodniczym i Polsce szeroko pojętej – akcentował ksiądz profesor.

Obrona praw zwierząt to jednak tylko pretekst, gra toczy się o coś zdecydowanie większego – tłumaczyła Temida Stankiewicz-Podhorecka.

– Główna walka toczy się dziś nie o drzewko, zgniotka czy wiewiórkę, bo to tylko pretekst. Bój trwa o pieniądze, rząd dusz i władzę nad światem – mówiła Temida Stankiewicz-Podhorecka.

Stąd słowa św. Jana Pawła II, które w trakcie konferencji przypomniał założyciel i Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Na glebę naszej wolności upada krew, na glebę naszej wolności upada miecz, który ciężar zwycięży? – przywoływał Papieża Polaka o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Krew Chrystusa i krew męczenników czy przemoc ideologii – pytał Dyrektor Radia Maryja.

– My chcemy służyć jak najlepiej Polsce, żeby zwyciężała krew Chrystusa i największych Polaków – podkreślał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Konferencja pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś – rok późnej” to wspólna praca: Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz Katedry Teologii Pastoralnej UKSW.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl