fot. PAP

Warszawa: odprawa kierownictwa MON i armii

W Warszawie odbyła się odprawa kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i armii. Celem spotkania było sprecyzowanie zadań związanych z polską odpowiedzią na pogorszenie bezpieczeństwa na wschód od naszej granicy – mówił uczestniczący w nim prezydent Bronisław Komorowski.

Zebrani rozmawiali także na temat  realizacji ustaleń ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport i o przygotowaniach do szczytu sojuszu w przyszłym roku w Warszawie.

Prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk wojskowości z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwraca uwagę, że to od Stanów Zjednoczonych zależy, jakie decyzje podejmie w najbliższym czasie NATO.

– Patrzymy na Waszyngton jako na ośrodek decydujący. Państwa europejskie będące w NATO są – właściwie podobnie jak UE – dosyć bezwolne i zachowujące się wobec narastającego konfliktu bardzo defensywnie. Od tego, na ile dzisiaj zdeterminowany jest Waszyngton do działań, które mogą przeciwstawić się agresji Putina, będą zależały decyzje, jakie zostaną podjęte i od tego będzie zależała postawa NATO w Europie – mówi historyk.

Po raz pierwszy odprawa kierownictwa MON i armii odbyła się na Stadionie Narodowym, gdzie planowany jest również przyszłoroczny szczyt NATO.

RIRM

drukuj