Warszawa: wystawa nt. militarnego wkładu kobiet w odzyskanie niepodległości

Dla żołnierzy kobiet nie ma dziś w wojsku granic; ich siła i energia zasługują na najwyższy szacunek – napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście, odczytanym podczas otwarcia wystawy „My, Kobiety Żołnierze…” w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego.

„Kobiety od zawsze były ważnym ogniwem w tworzeniu sprawnego wojska polskiego. W trudnej historii naszej Ojczyzny było wiele przykładów, gdy chwytały za broń, by ramię w ramię w mężczyznami walczyć o niepodległość” – napisał szef resoru obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście, odczytanym podczas uroczystości otwarcia wystawy „My, Kobiety Żołnierze…” przez wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza.

Ekspozycja prezentująca kobiecy wkład w militarną walkę o suwerenność oraz służbę niepodległej Polsce na przestrzeni dziejów, przygotowana została we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Zaprezentowane zostały na niej m.in. mundury, dokumenty pisane, medale, ordery i odznaki oraz multimedialne prezentacje, ukazujące aktualną służbę kobiet w Wojsku Polskim. Eksponaty pochodzą m.in. z okresu powstania styczniowego, Legionów Polskich, obrony Lwowa czy Księstwa Warszawskiego.

Jak przypomniał Mariusz Błaszczak, obecnie w polskich siłach zbrojnych służy niemal 6 tysięcy żołnierzy kobiet, a z każdym rokiem ich liczba wzrasta. Szef resoru obrony narodowej podkreślił, że „wojsko polskie udostępniło im wszystkie sfery aktywności zawodowej oraz dało możliwości pełnego rozwoju”.

„Dla żołnierzy kobiet nie ma dziś w wojsku granic – ani w specjalności, ani w szarży, ani w stanowisku. Żołnierze kobiety profesjonalnie i odpowiedzialnie realizują powierzone im zadania. Ich siła i energia zasługiwały i zasługują na najwyższy szacunek” – napisał.

Minister Błaszczak podkreślił, że wystawa w Muzeum Wojska Polskiego „będzie wymownym i interesującym sposobem na poznanie postaci najsławniejszych żołnierzy kobiet, realiów służby w wojsku tysięcy kobiet oraz niebanalnego wkładu żołnierzy kobiet zarówno w czyn zbrojny jak i w systematyczne budowanie nowoczesnego, efektywnego wojska polskiego”.

Jak powiedziała Agata Kornhauser-Duda, która objęła wystawę honorowym patronatem, „temat wojskowej służby kobiet jest raczej rzadko poruszany w sferze publicznej, a zasługuje na pewno na uwagę i refleksję”.

„Wiele kobiet służy we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Dlatego z czystym sumieniem można powiedzieć, że ich udział w obronności kraju jest znaczący” – oceniła.

Pierwsza Dama przypomniała, że „kobiety do wojska – które przez wieki było domeną mężczyzn – wnoszą (…) wiele cech i umiejętności dzięki którym wspaniale się w nim sprawdzają, i na pewno wspaniale nadają się do tej bardzo trudnej i odpowiedzialnej służby”.

„A swoją obecnością w wojsku panie wprowadziły rewolucję dotyczącą roli i podejmowania zadań przez kobiety dotyczących bezpieczeństwa i obronności. Za zaufanie, ofiarność i poświęcenie należą się wyrazy największego szacunku i podziękowanie” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda i oceniła, że „współczesne kobiety żołnierze kontynuują wspaniałe tradycje swoich poprzedniczek”.

Ekspozycja „My, Kobiety Żołnierze…” czynna będzie do 24 czerwca.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl