fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: Ruszyła budowa nowego kolektora ścieków do oczyszczalni „Czajka”

Ruszyła budowa nowego kolektora ścieków do stołecznej oczyszczalni „Czajka”. Do awarii dotychczasowego systemu doszło ponad dwa miesiące temu. Do Wisły ponownie popłynęły ścieki. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało, że nowy rurociąg powstaje w technologii bezwykopowej. Jego podziemny odcinek będzie miał długość ok. 800 metrów.

Tarcza drążąca wystartowała w komorze zlokalizowanej przy ul. Świderskiej, a wyjdzie na powierzchnię na lewym brzegu rzeki w okolicy ul. Farysa.

Wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, podkreślił, że to dobra wiadomość, ale nie zmienia to faktu, że nadzór właścicielski nad Warszawą nadal funkcjonuje niewłaściwie. Co więcej, koszty tego ponoszą mieszkańcy stolicy – dodał.

– Warto zwrócić uwagę na to, że ponad 10 miliardów litrów nieczystości trafiło do Wisły. Mamy sytuację, w której jest kolejna awaria, czyli recydywa. Na czele spółki dalej jest pani Renata Tomusiak. Za jej urzędowania doszło do różnych wpadek, niewłaściwych postępowań, awarii. Widzimy, że nadzór właścicielski w Warszawie nie istnieje w sposób prawidłowy. Przesył jest prowadzony, ale trzeba pamiętać, że kara będzie naliczana na miasto stołeczne Warszawę, dlatego że władze samorządowe nie wypełniły swoich obowiązków. Kolejna awaria oznaczała nieczystości i koszty, które ponosiły także Inspekcja Ochrony Środowiska czy Wody Polskie – powiedział Jacek Ozdoba.

Roboty związane z przewiertem są prowadzone w trybie ciągłym i powinny się zakończyć na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Do ponownej awarii układu przesyłowego oczyszczalni „Czajka” doszło 29 sierpnia.

Ścieki są transportowane awaryjnym bypassem, który został ułożony na moście pontonowym.

 

RIRM

drukuj