Warszawa: Rozpoczyna się Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej

W Warszawie rozpoczyna się dziś Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Dwudniowemu wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło „Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności”. 

W szczycie weźmie udział Ludger Schuknecht, zastępca sekretarza generalnego międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.  Pojawią się także przedstawiciele regionów m.in. z Niemiec, Słowacji oraz Gruzji. Zaplanowano też sesję ministerialną z udziałem ministrów Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier oraz Litwy.

Inicjatorem wydarzenia jest wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Szefowa resortu Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wskazała, na znaczenie szczytu.

Cała regionalna Europa spotka się w Warszawie. To jest ważne spotkanie w kontekście negocjacji budżetu – kolejnej perspektywy finansowej. Szukanie dobrego porozumienia między regionami, które są podobne do regionu Polski, gospodarczym czy rolniczym, jest dla nas wyzwaniem. Spotkaniu będą towarzyszyły dwa ważne wydarzenia: lokalni młodzi liderzy, którzy prawdopodobnie za chwilę będą stanowili awangardę polityczną Europy, również spotkają się w Warszawie, a także zostanie podpisane porozumienie pomiędzy największymi klastrami europejskimi na rzecz innowacyjności – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Szczytowi Wydarzeniem Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej będzie towarzyszył V Kongres Klastrów Polskich pod hasłem „Dla siebie, czy dla innych?”.

RIRM

drukuj