fot. Twitter/Polska Policja

Warszawa: Policjanci odzyskali obraz „W drodze na polowanie” Karola Kossaka

Policjanci odzyskali skradziony obraz „W drodze na polowanie” Karola Kossaka. Był on wystawiony za około 3 tys. zł na jednej z aukcji internetowych – poinformował asp. szt. Robert Koniuszy z mokotowskiej policji.

Około dwóch lat temu chojniccy policjanci prowadzili sprawę włamania do jednego z domów na terenie swojego powiatu. Zatrzymali wówczas mężczyznę podejrzanego o włamanie oraz odzyskali część antycznych rzeczy, które ukradł, a później sprzedał do antykwariatów m.in. w Łodzi.

Zaginęły jednak trzy obrazy m.in. „W drodze na polowanie” Karola Kossaka i „Tatry, Zakopane, Czerwone Wierchy zimą” Adama Setkowicza.

„Podejrzany miał je sprzedać jednemu z właścicieli łódzkich galerii, ten natomiast odprzedał je dalej” – przekazał asp. szt. Robert Koniuszy z mokotowskiej policji.

Właścicielka skradzionych płócien przeglądając co jakiś czas aukcje internetowe trafiła na obrazy. Wszystkie wystawiła na sprzedaż jedna z galerii artystycznych działających na warszawskim Mokotowie.

Kobieta o swoim odkryciu powiadomiła policjantów z wydziału zajmującego się ściganiem przestępstw przeciwko mieniu.

„Funkcjonariusze odzyskali skradzione płótna. Obraz Kossaka wystawiony był za ok. 3 tys. zł, chociaż jego właścicielka twierdziła, że ma pięć razy wyższą wartość” – poinformował asp. szt. Robert Koniuszy.

Policjanci odzyskali dzieła, a ich właścicielka rozpoznała je i potwierdziła autentyczność.

PAP

drukuj