fot. freepik.com

Warszawa: Odbyło się kolejne posiedzenie sądowe w sprawie wytoczonej Fundacji „Lux Veritatis” przez Stowarzyszenie Watchdog

Przed warszawskim sądem okręgowym odbyło się dziś kolejne posiedzenie w sprawie karnej, jaką Stowarzyszenie Watchdog wytoczyło zarządowi Fundacji „Lux Veritatis”, nadawcy TV Trwam. Chodzi o rzekome nieudostępnienie informacji nt. wydatkowania środków publicznych z lat 2008-20016. Fundacja podkreśliła, że informacje udostępniła w granicach polskiego prawa, w tym ustawy o ochronie danych osobowych.

Dziś po raz kolejny nie rozpoczął się przewód sądowy w sprawie. Jest to związane z kwestiami formalnymi i wnioskami złożonymi przez obronę – wyjaśnił mec. Maciej Zaborowski z Kancelarii Kopeć & Zaborowski.

– Sąd rozpoznawał dzisiaj m.in. wniosek o tzw. zawieszenie postępowania. Trzeba zaznaczyć, że w tej sprawie toczą się dwa postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Trybunał, mam nadzieję, będzie badał kwestię konstytucyjności przepisu, który może stanowić podstawę odpowiedzialności i konstytuuje odpowiedzialność karną związaną z ustawą o informacji publicznej. Jest to bardzo ważna kwestia. Sąd co prawda dzisiaj nie przychylił się do stanowiska obrony, niemniej jednak wstrzymał wykonanie postanowienia, dając czas obronie na złożenie zażalenia – mówił mec. Maciej Zaborowski.

Kolejny wstępny termin rozprawy jest wyznaczony na koniec czerwca. Dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, odnosząc się do działań stowarzyszenia Watchdog, ocenił, że mamy do czynienia z nękaniem i próbą sparaliżowania Fundacji „Lux Veritatis”.

– Oni żądają zabezpieczenia naszych komputerów, telefonów, wszystkich nośników, czyli sparaliżowania działalności Fundacji „Lux Veritatis”, ale także Telewizji Trwam, bo TV Trwam jest własnością Fundacji. To „Lux Veritatis” zorganizowała tę telewizję. Jest to nękanie. To my powinniśmy podać Watchdog do sądu, że nas prześladują. To jest prześladowanie chrześcijan wskazał o. dr Tadeusz Rydzyk.

Specjalne oświadczenie w związku z działaniami Watchdog wystosowało kilkoro senatorów PiS [więcej].

Senatorowie wyrazili w nim sprzeciw wobec działań mających znamiona dążenia do ograniczenia wolności słowa w Polsce i ograniczenia praw podmiotu katolickiego do prowadzenia ewangelizacji przy pomocy środków społecznego przekazu.

Pod oświadczeniem podpisali się senatorowie: Jan Maria Jackowski, Bogusława Orzechowska, Alicja Zając, Jerzy Chróścikowski, Andrzej Pająk, Zdzisław Pupa oraz Rafał Ślusarz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl