fot. twitter.com

Warszawa: Odbyła się konwencja Zjednoczonej Prawicy

W Warszawie odbyła się konwencja Zjednoczonej Prawicy. Obóz rządzący podsumował ostatnie dwa lata rządów i zaprezentował swoje propozycje na kolejne lata.

Jarosław Kaczyński zapowiedział dziś wielki objazd po Polsce i spotkania polityków Prawa i Sprawiedliwości z Polakami.

– Trzeba nieustannie pracować, rozmawiać. Tym bardziej, że zdarzyły się nam potknięcia i w jakiejś mierze przełożyły się one na poparcie dla nas – mówił prezes PiS.

O konieczności rozmowy z wyborcami mówiła też wicepremier Beata Szydło.

– Mam też takie poczucie, że zasiedzieliśmy się po prostu w Warszawie i musimy się wreszcie znowu z wami spotkać – wskazywała była premier.

PiS ruszy w Polsce z pakietem nowych programów społecznych i reform. Zaprezentował je premier Mateusz Morawiecki.

– Pierwszym naszym projektem, pierwszą naszą propozycją, który mamy dla Polaków, jest niższy ZUS – zapowiedział szef polskiego rządu.

Składki na ZUS będą naliczane proporcjonalnie do przychodów dla firm, których miesięczny dochód nie przekracza 2,5 minimalnych pensji.

– Dla wszystkich małych i średnich firm obniżamy podatek CIT z 15 proc. do 9 proc. – dodał premier.  

Co najmniej 5 mld zł trafi na budowę i remonty dróg w małych miastach, gminach i powiatach – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

PiS chce dalej uszczelniać system podatkowy i zapowiada opodatkowanie sektorów, które do tej pory nie musiały płacić podatków.

– Będzie opodatkowanie wielkich galerii handlowych i biurowców – powiedział szef rządu.

Dodatkowe środki w budżecie mają zapewnić finansowanie nowych programów społecznych. Najważniejszy, który ma kosztować 23 mld zł, to program Dostępność Plus.

– Po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, osobom niepełnosprawnym – wskazał Mateusz Morawiecki.

Kobiety, które urodziły czwórkę dzieci będą mogły liczyć na minimalną emeryturę. Rząd tworzy też długofalową polityką społeczną. Pracami kieruje wicepremier Beata Szydło.

– Kompleksowe rozwiązania, które będą kierowane do rodzin, seniorów, ludzi młodszych, młodzieży – mówiła wiceszefowa rządu.

Rodziny, które szybko zdecydują się na drugie dziecko będą mogły liczyć na specjalną premie oraz wsparcie.

Rząd chce też wprowadzić m.in. darmowe leki dla kobiet w ciąży oraz bon przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi. Dużym wsparciem dla rodziców będzie też program Dobry Start.

– Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym, do ukończenia 18. roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawka przed każdym rokiem szkolnym – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział też wsparcie dla rolników, m.in. poprzez poszerzenie zakresu działania ustawy o rolniczym handlu detalicznym.

– W jednej z telewizji polskich jest taki program; „Wieś to też Polska”. Dla nas rolnictwo, wieś, rolnicy są absolutnie kluczowi – mówił szef polskiego rządu.

Skuteczną walkę z przestępcami ma zapewnić reforma kodeksów karnych, którą zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Dobre prawo karne w sposób istotny wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i poczucie bezpieczeństwa obywateli. My jesteśmy to winni Polakom i my to zobowiązanie zrealizujemy – zaznaczył minister Ziobro.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział natomiast likwidacje przerostu przepisów prawnych oraz dodatkowe środki finansowe na naukę. Partia Porozumienie chce też włączyć się w pracę nad zmianą konstytucji.

– Polskę trzeba przemyśleć na nowo, a potem konsekwentnie te przemyślenia wprowadzać w życie – powiedział minister Gowin.

Wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy deklarowali dziś jedność i wspólną ciężką pracę oraz walkę o zwycięstwo. PiS jest też gotowe do konfrontacji z totalną opozycją.

– Oni mają tylko jeden program – antyPiS. My też mamy tylko jeden program. Nasz program nazywa się – Polska – podkreślił Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj