fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: inaugurowano Krajową Administrację Skarbową

W Warszawie odbyła się uroczystość inauguracji Krajowej Administracji Skarbowej oraz nadania jej sztandaru. KAS zacznie działać już jutro. W jej ramach zostanie wyodrębniona Służba Celno-Skarbowa będąca jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszych uroczystości powiedział, że rozpoczyna się nowa historia w obszarze administracji skarbowej i podatkowej.

– Wierzymy, że tworzymy służby sprawne, służby które będą pomagały w odpowiedni sposób zabezpieczyć finanse publiczne państwa. Poprzez nowe podejście do wszystkich procedur, procesów będziemy starali się spiąć ze sobą jak najlepiej skonstruowany budżet. Dla mnie jest to niezwykle ważny moment – zaznaczył wicepremier.

Wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś podkreślił, że nowa formacja z połączenia trzech służb przejęła to, co najlepsze.

Jesteśmy przekonani i w to wierzymy, że spełni oczekiwania wobec rządu i społeczeństwa. Z jednej strony, będzie tak, jak powiedziałem – przyjazna dla obywateli i będzie wspomagała tych uczciwych podatników; a z drugiej strony, (będzie) skutecznie walczyła z szarą strefą i nie pozwoli, aby ci, którzy chcą żyć naszym kosztem, dalej tak spokojnie mogli funkcjonować, jak to było i miało miejsce przez ostatnie lata – powiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej.

KAS – zgodnie z ustawą – to wyspecjalizowana administracja rządowa wykonująca zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.

RIRM

drukuj