fot. twitter.com

Warmińsko-mazurskie: funkcjonariusze rozbili gang produkujący nielegalne papierosy

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kupowaniem, produkcją oraz sprzedażą papierosów i krajanki tytoniowej rozbili funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie.

W sprawie zatrzymano 7 mężczyzn, którzy najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Na miejscu zabezpieczono ok. 4 mln nielegalnych papierosów i prawie 4,5 tony krajanki tytoniowej o łącznej wartości 6,7 mln zł. Narażenie na uszczuplenia podatkowe budżetu państwa mogło wynieść ok. 8,5 mln zł. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Siedlcach – podała w komunikacie w środę rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

W ostatnim czasie funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili akcję, w ramach której na terenie kilku posesji w powiecie piaseczyńskim oraz mińskim zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i produkcję nielegalnych papierosów.

Na gorącym uczynku, w trakcie produkcji, zatrzymano 3 osoby, a łącznie w ramach tej akcji zatrzymanych zostało 7 mężczyzn w wieku od 36 do 51 lat. To dwóch Polaków, obywatel Ukrainy i 4 obywateli Białorusi. Na miejscu zabezpieczono także kompletną linię produkcyjną i gotowe papierosy. Z szacunków śledczych wynika, że grupa mogła wyprodukować co najmniej 22 mln sztuk papierosów.

Funkcjonariusze podczas przeszukań kolejnych posesji i samochodów ujawnili ok. 4 mln sztuk papierosów, bez obowiązujących znaków akcyzy skarbowej, o wartości ponad 3 mln zł oraz blisko 4,5 tony krajanki tytoniowej, o wartości prawie 3,7 mln zł. Łączna wartość zabezpieczonych rzeczy to ok. 6,7 mln zł. Narażenie na uszczuplenia podatkowe budżetu państwa mogło wynieść około 8,5 mln zł.

Mężczyźni w prokuraturze usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nabywaniem, produkcją oraz sprzedażą papierosów i krajanki tytoniowej na ogromną skalę. Zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Śledztwo jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Siedlcach.

PAP

drukuj