fot. flickr.com

Wakacyjne bezpieczeństwo

Wakacje powoli dobiegają końca. Niektórzy mają jednak jeszcze wczasy przed sobą. Przed wakacyjnym wyjazdem należy pamiętać o wielu rzeczach i uważać na różne zagrożenia.

Zagrożeniem może być łąka, gdzie wydawałoby się, że to idealne miejsce na wypoczynek na kocu. Tymczasem rośnie na niej niebezpieczny dla życia Barszcz Sosnowskiego. Jego szkodliwe działanie zależne jest od pogody.

Rzecznik straży miejskiej w Poznaniu podkreśla, że im wyższa temperatura i większa wilgotność powietrza to działanie jest szkodliwsze.

– Im wyższa temperatura, im większa wilgotność powietrza tym to działanie jest bardziej szkodliwe, bardziej intensywne. Są to oparzenia, trudno gojące się rany – powiedział rzecznik straży miejskiej w Poznaniu, Przemysław Piwecki.

Barszcz Sosnowskiego łatwo pomylić z innymi roślinami, chociażby ze zwykłym barszczem lub też wyrośniętym koprem. Oparzenie rośliną wygląda jak oparzenie wrzątkiem. Barszcz Sosnowskiego to nie jedyne niebezpieczeństwo, jakie czyha na nas i nasze dzieci w trakcie wakacji. Warto zachować szczególną ostrożność podczas pobytu nad wodą.

– Należy pamiętać, że takie bezpieczne korzystanie z wody powinno odbywać się w miejscach strzeżonych, na strzeżonych plażach, gdzie są ratownicy. Jeżeli młodzi ludzie pływają na łódkach, kajakach, rowerach wodnych powinni bezwzględnie korzystać z kamizelek asekuracyjnych – zaznaczył Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Dane dotyczące utonięć w bieżącym roku są zatrważające. Od maja w Polsce utonęło 238 osób.

– Najczęściej do tych tragedii dochodziło w miejscach ustronnych, gdzie ludzie (czasami pod wpływem alkoholu wchodzili do wody) przeceniając swoje umiejętności. Dochodziło w takich okolicznościach do utonięć – dodał Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Ratownicy apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Wraz z rozpoczęciem wakacji ruszyły także kontrole kolonii, półkolonii czy obozów. Inspektorzy Sanepidu pod lupę biorą m.in. warunki żywieniowe, higieniczno-sanitarne, bezpieczeństwo i dokumentację medyczną personelu.

Do końca wakacji Sanepid będzie też sprawdzał wakacyjne punkty sprzedaży żywności. Chodzi o sklepiki przy trasach turystycznych, nad jeziorami i na terenie działek.


TV Trwam News

drukuj