Polaków nie stać na wakacje

Większości Polaków nie stać na wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Z danych Ipsos wynika, że na wyjazd trwający powyżej pięciu dni pozwoli sobie w tym roku tylko jeden na trzech Polaków.

Z innych danych wynika, że ponad połowę polskich rodzin nie stać na tygodniowy wyjazd wakacyjny. Jeśli już uzbieramy na wakacje, to częściej wybieramy polskie morze, góry i jeziora niż ich zagraniczne odpowiedniki.

Wakacje za granicą wybiera tylko nieco ponad 3 proc. z nas. Prof. Artur Śliwiński, wydawca Europejskiego Monitora Ekonomicznego, mówi, że na ten problem trzeba spojrzeć w szerszym kontekście.

Tego rodzaju ograniczenia wydatków, a szczerze mówiąc zanik funduszu swobodnej dyspozycji części dochodów, która pozwala na swobodniejsze wydatkowanie (kultura, oświata, wypoczynek) to zjawisko charakterystyczne dla kryzysu ekonomicznego – zwrócił uwagę prof. Artur Śliwiński.

Ekspert dodaje, że konsekwencje tego są bardzo poważne, ponieważ wypoczynek jest jednym z podstawowych elementów w prawidłowym funkcjonowaniu zarówno zdrowotnym jak i intelektualnym.

RIRM

drukuj