Wadowice: odbyło się kolejne spotkanie dotyczącej wspomnień o św. Janie Pawle II 

W sobotę w sali teatralnej Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II”. Gośćmi spotkania byli Stanisław i Jan Abrahamowiczowie – członkowie papieskiej „Rodzinki”, duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Karola Wojtyłę w krakowskiej parafii pw. św. Floriana.

Pan Stanisław, przedstawiciel pierwszego pokolenia „Rodzinki”, dzięki ks. Karolowi Wojtyle poznał swoją żonę Lidię – nazywaną przez Wadowiczanina „Lusią”. Ze wzruszeniem i humorem dzielił się, z przybyłymi na spotkanie osobami, swoimi osobistymi wspomnieniami, kiedy jako student poznał młodego duszpasterza akademickiego. Dzięki opowieściom Pana Stanisława uczestnicy spotkania mogli zobaczyć przyszłego Ojca Świętego z mało znanej strony i dowiedzieć się, jakim był człowiekiem krótko po swoich święceniach.

Pan Stanisław zwracał uwagę na ważną umiejętność ks. Karola Wojtyły łączenia tematów poważnych, duchowych z radością wspólnego spędzania czasu. Nie zabrakło barwnie opowiadanych anegdot oraz opowieści o „indywidualnym duszpasterstwie” prowadzonym przez ks. Karola Wojtyłę w czasie wypraw kajakowych.

Opowieści pana Stanisława uzupełniał ks. Jan, pierworodny syn pana Stanisława. Został on ochrzczony przez ks. Karola Wojtyłę w kościele pw. św. Floriana. Znając trudną sytuację lokalową młodego małżeństwa ks. Karol nie tylko ochrzcił dziecko, ale na swojej dawnej plebani zorganizował małe przyjęcie. Księdzu Janowi przez całą młodość i dorosłe życie towarzyszyła życzliwa obecność „Wujka”.

Pan Stanisław dowiedział się o wyborze ks. kard. Karola Wojtyły na Papieża, kiedy był w dalekiej Libii. Dopiero po powrocie do kraju mógł cieszyć się z tej nowiny z innymi członkami „Rodzinki”. Po 16 października 1978 roku zmieniła się forma ich kontaktów. Małżeństwo Abrahamowiczów wraz z dziećmi odwiedzało Jana Pawła II w Rzymie, jednak dla nich pozostał „Wujkiem”, czego niezwykły ślad pozostał właśnie w korespondencji, pod którą zawsze podpisywał się tym dawnym zwrotem.

W wakacje 2005 roku Abrahamowiczowie planowali udać się do Watykanu z okazji sześćdziesiątej rocznicy ślubu. Niestety, nie dane im było już spędzić tego jubileuszu razem z tym, który pobłogosławił ich małżeństwo.

Spotkanie poprowadził ks. Andrzej Gołębiowski SDB. Kolejne spotkanie „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II” odbędzie się 16 listopada. Gościem będzie ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Magdalena Maślona/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl