Pierwsza Emobilna Pielgrzymka Europejskim Szlakiem Sanktuariów Polska – Watykan

Emobi – Insytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu z siedzibą w Katowicach,  zorganizował, w ramach projektu Laudato Si, 1 Emobilną Pielgrzymkę Europejskim szlakiem sanktuariów. W trasę wyruszyła Emobilna Ambasada (elektryczny minibus), która wraz z 6 zespołami poruszającymi się wyłącznie samochodami elektrycznymi nawiedza sanktuaria narodowe na trasie od Częstochowy do Watykanu.

Inspiracją dla tego wydarzenia są słowa św. Jana Pawła II wzywające do „ekologicznego nawrócenia” oraz społeczna encyklika Papieża Franciszka o ekologii „Laudato Si”. To pierwsza w świecie pielgrzymka wyłącznie autami elektrycznymi europejskim szlakiem Sanktuariów.

Pielgrzymka ma na celu promowanie ekologicznych środków transportu i troskę o środowisko naturalne, które jest Bożym darem. W czasie wyjazdu odbywać będą się codzienne spotkania z lokalnymi społecznościami, władzami miast i happeningi. Wszystkie te spotkania mają na celu propagowanie idei odpowiedzialności za klimat w myśl nauczania Papieża zawartego w encyklice „Laudato Si”. Pielgrzymi opowiadają się za katowicką deklaracją Driving Change Together (partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności), podpisaną w Katowicach przez ponad 43 kraje świata i liczne organizacje międzynarodowe, które zobowiązały się do rozwijania elektromobilności.

Emobilna ambasada rozpoczęła pielgrzymowanie od zawierzenia u Matki Bożej na Jasnej Górze. Po Mszy Świętej przeor sanktuarium poświęcił pojazdy elektryczne, w tym “emobilka” – prezent dla papieża Franciszka, oraz pobłogosławił pielgrzymom.

Przebieg pielgrzymki można śledzić na stronie https://maika.pl/

Łukasz Brodzik/radiomaryja.pl

drukuj