fot. PAP/EPA

WADA bez danych z rosyjskiego laboratorium, możliwe kolejne zawieszenie

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) może ponownie zawiesić RUSADA. We wrześniu przywrócono rosyjską agencję w prawach członkowskich, pod warunkiem umożliwienia dostępu do laboratorium w Moskwie do 31 grudnia 2018. Termin minął, wymaganych danych nie pozyskano.

RUSADA straciła akredytację światowych władz antydopingowych w 2015 roku w związku ze skandalem, w który uwikłanych było ok. tysiąca sportowców, a także trenerów, działaczy i funkcjonariuszy państwowych. 20 września 2018 roku Komitet Wykonawczy WADA podjął decyzję o przywróceniu RUSADA, uzależnioną jednak od kilku warunków – m.in. właśnie udostępnieniem danych i próbek inspektorom WADA do końca minionego roku.

Między 17 a 21 grudnia delegacja WADA została wprawdzie wpuszczona do moskiewskiego laboratorium i – jak napisano wówczas w komunikacie – „poczyniono postępy”, jednak ostatecznie wyjechała praktycznie z niczym. Dlatego, że strona rosyjska zgłosiła zastrzeżenia dotyczące braku wymaganej miejscowym prawem certyfikacji sprzętu wykorzystywanego przez inspektorów.

Organ WADA odpowiedzialny za stwierdzanie zgodności – lub jej braku – przepisów krajowych agencji dopingowych ze standardami światowej centrali (Compliance Review Committee – CRC) zbierze się 14-15 stycznia.

„Nikogo nie dziwi, że nie dotrzymano terminu. Najwyższy czas, żeby WADA przestała dać się podchodzić Rosjanom i jak najszybciej uznała jej działanie za niezgodne z wymaganymi standardami” – ocenił dyrektor wykonawczy amerykańskiej agencji antydopingowej Travis Tygart.

W ubiegłym tygodniu szef RUSADA Jurij Ganus zaapelował o pomoc do prezydenta Władimira Putina.

„Stoimy na skraju przepaści. Proszę o ochronę teraźniejszości i przyszłości czystego sportu, obecnego i przyszłych pokoleń sportowców” – napisał.

Afera dopingowa w Rosji wybuchła w grudniu 2014 roku, gdy niemiecka stacja telewizyjna ARD wyemitowała dokument „Tajemnice dopingu – Jak Rosja produkuje swoich zwycięzców”. Ukazano w nim praktyki tuszowania oraz manipulowania wynikami testów antydopingowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl