fot. WOT

W woj. lubelskim powstanie nowa brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

W Lubelskiem powstanie 19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie. To nowa brygada WOT, której rejonem odpowiedzialności będzie wschodnia część woj. lubelskiego. Sformowany też będzie nowy batalion WOT w Kraśniku.

O rozpoczęciu procesu formowania 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku poinformował w czwartek oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (2 LBOT) kpt. Damian Stanula.

„To efekt decyzji szefa MON o rozwoju WOT z dnia 18 marca br., która wychodzi naprzeciw dużemu zainteresowaniu terytorialną służbą wojskową w naszym regionie” – podał rzecznik w komunikacie prasowym.

Nowa, 19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie, swoim stałym rejonem odpowiedzialności (SRO) obejmie wschodni pas województwa lubelskiego – od Białej Podlaskiej po Tomaszów Lubelski. Jak podkreślił kpt. Stanula, to teren „ważny strategicznie dla bezpieczeństwa naszego kraju”.

Do czasu wyznaczenia dowódcy brygady, odpowiedzialnym za tworzenie infrastruktury nowej jednostki będzie dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz.

„Od początku obserwujemy duże zainteresowanie mieszkańców Lubelszczyzny terytorialną służba wojskową i każde wcielenie ochotników nam to potwierdza. Ten potencjał należy dobrze zagospodarować dla wzmocnienia wschodniej granicy kraju. Utworzenie nowej brygady i batalionu, pozwoli lepiej nasycić nasz region dobrze wyszkolonymi żołnierzami OT, a dodatkowo zwiększy efektywność szkoleniową w danym SRO” – stwierdził cytowany w komunikacie płk Nastarowicz.

Kpt. Stanula powiedział PAP, że obecnie Lubelska Brygada OT liczy ok. 3,3 tys. żołnierzy. W sobotę zaplanowano wcielenie ok. 100 kolejnych żołnierzy na szkoleniu wyrównawczym, organizowanym dla osób, które już wcześniej odbywały jakieś formy służby wojskowej.

Formowanie nowej brygady w woj. lubelskim pociąga za sobą reorganizację struktur w istniejącej lubelskiej brygadzie. Funkcjonujące w niej obecnie bataliony lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej i Chełmie wejdą w skład nowej brygady. Natomiast w strukturach lubelskiej brygady pozostaną bataliony w Lublinie, Dęblinie i Zamościu, a dołączone zostaną dwa nowe bataliony, które powstaną w Kraśniku oraz w północnej części woj. lubelskiego (jeszcze nie ma decyzji, gdzie będzie jego siedziba).

„Batalion lekkiej piechoty w Kraśniku zostanie sformowany na początku przyszłego roku. Jego rejonem odpowiedzialności będą powiaty: opolski, kraśnicki i janowski” – podał kpt. Stanula.

Batalion będzie zlokalizowany na terenie dawnej jednostki wojskowej, przy ul. Lubelskiej w Kraśniku. Terenem tym zarządza Agencja Mienia Wojskowego.

„Do czasu przygotowania koszar, dowództwo batalionu tymczasowo będzie mieścić się w Zamościu. Szkolenia żołnierzy OT, zgodnie z obowiązująca w WOT zasadą terytorialności, będą odbywać się we właściwym SRO, tj. w powiecie opolskim, kraśnickim i janowskim” – dodał rzecznik.

Szef MON Mariusz Błaszczak 18 marca podpisał decyzję o rozwoju WOT w Polsce, na mocy której zostaną sformowane trzy nowe Brygady Obrony Terytorialnej: 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie, 19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie oraz 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu. Struktura WOT wzbogaci się również o pięć nowych batalionów lekkiej piechoty w Kraśniku, Ełku, Limanowej, Krośnie Odrzańskim i Opolu. Powstanie też batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i w Zegrzu.

PAP

drukuj