fot. Tomasz Strąg

W. Waszczykowski zapytał KE o związki organizacji ekologicznych z rosyjskim lobby energetycznym

Witold Waszczykowski, europoseł, były szef MSZ, wystosował do Komisji Europejskiej dwie interpelacje dotyczące wpływów Władimira Putina w Unii Europejskiej. W pierwszej zapytał, jaką rolę pełniły organizacje ekologiczne sponsorowane przez Rosję w kształtowaniu polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W drugiej, które kraje UE przyznały Rosjanom i Białorusinom najwięcej tzw. złotych paszportów.

„Tzw. organizacje ekologiczne skupiły swoją działalność na trzech głównych polach: walki z rozwojem energetyki jądrowej, walki z produkcją energii z paliw kopalnych wydobywanych na terenie UE, w tym w drodze frackingu (szczelinowania hydraulicznego), promocji tzw. zielonej energii (w tym słonecznej i wiatrowej) kosztem dwóch poprzednich” – czytamy w tekście interpelacji.

Witold Waszczykowski dodał, że w obliczu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę jest jasne, że rosyjskie machinacje skutecznie uzależniły sporą część krajów UE od surowców z Rosji. Kraje takie jak Niemcy nie zgadzają się na nałożenie embarga na rosyjskie surowce, argumentując to brakiem alternatyw.

Odnosząc się do niedawnego wezwania Komisji Europejskiej do odebrania obywatelstwa przyznanego w ramach programu „złotych paszportów” Rosjanom i Białorusinom, na których nałożono sankcje w związku z wojną na Ukrainie, Witold Waszczykowski napisał, że „to znacznie spóźniona, ale dobra inicjatywa. Wspierający zbrodniarzy z Kremla oligarchowie i przestępcy przez lata wykorzystywali złote paszporty do realizowania celów Rosji i budowania własnego dobrobytu”.

W związku z powyższym były minister spraw zagranicznych oczekuje od Komisji Europejskiej przedstawienia informacji, które organizacje ekologiczne konsultowane były przy tworzeniu tzw. zielonego ładu i programu „Fit for 55” oraz które z nich powiązane są z Rosją. Witold Waszczykowski wzywa także Komisję Europejską do zrewidowania założeń Europejskiego Zielonego Ładu i „Fit for 55”.

„Okazuje się, że pseudo-ekolodzy zwalczający atom i fracking w UE to nie zaledwie pożyteczni idioci Putina, ale opłacani przez niego agenci wpływu. Rosja od lat kształtowała tzw. świadomość ekologiczną europejskich społeczeństw, wykorzystując ich naiwność. Efekty tej żmudnej kampanii dezinformacyjnej obserwujemy dzisiaj. Nadszedł czas, by nareszcie zdemaskować przebranych za ekologów szkodników Putina” – skomentował swoją inicjatywę Witold Waszczykowski.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl