fot. twitter.com

W środę zespół ds. reparacji zajmie się stratami Skarbu Państwa poniesionymi w II wojnie światowej

W środę parlamentarny zespół ds. reparacji zajmie się stratami Skarbu Państwa poniesionymi w czasie II wojny światowej. Według przewodniczącego zespołu Arkadiusza Mularczyka (PiS), straty w tym obszarze były najwyższe. Przedstawiona zostanie również analiza działalności Banku Emisyjnego w Polsce.

„Analiza, którą chcemy jutro przedstawić jest czymś zupełnie pionierskim w pracach naszego zespołu, ale też w polskiej nauce. Dotyczy ona strat Skarbu Państwa wynikających z działań wojennych i okupacji niemieckiej” – powiedział we wtorek PAP Mularczyk.

Jak dodał, opracowanie to będzie obejmować m.in. szacunki strat „w budynkach, maszynach fabrycznych, urządzeniach i nieruchomościach biurowych” należących do Skarbu Państwa oraz szacunkowe „straty podatkowe i monopolowe”. Według posła podatki ściągane w latach 1939-45 zamiast do budżetu państwa, trafiały do okupanta i służyły do finansowania niemieckiej administracji czy utrzymania Wehrmachtu.

W ocenie Arkadiusza Mularczyka, Skarb Państwa poniósł największe straty w czasie II wojny światowej, spośród wszystkich analizowanych przez zespół obszarów.

Na środowym posiedzeniu zespołu prof. Mirosław Kłusek zaprezentuje referat na temat działalności okupacyjnego Banku Emisyjnego w Polsce, pełniącego funkcję banku centralnego Generalnego Gubernatorstwa. Według Mularczyka, służył on do „drenażu” polskiej gospodarki.

„W analizie prof. Kłuska zwrócimy uwagę na rozliczenia jakie miał Bank Emisyjny z bankiem III Rzeszy; mamy bardzo szczegółowe dane, które pokazują przepływy gotówkowe między oboma bankami” – powiedział pos. Mularczyk.

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jego przewodniczącym został pos. Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych – o którą wnioskował Mularczyk – zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził wcześniej opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których – jak mówił – „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

Pos. Mularczyk mówił w marcu, że prace nad raportem dotyczącym strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej dobiegają końca, a jego publikacja nastąpi jeszcze w tym roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl