https://www.sokoly.pl/

W Sokołach powstał pomnik ofiar operacji polskiej NKWD

W Sokołach na Podlasiu odbędzie się dziś odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary operacji polskiej NKWD 1937-1938. Jego budowa była współfinansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Uroczystość z udziałem władz rządowych i samorządowych rozpocznie Msza św. sprawowana w Bazylice Mniejszej w Sokołach. Po Eucharystii nastąpi odsłonięcie monumentu. Następnie odbędzie się spotkanie naukowe poświęcone zagadnieniu zapomnianego sowieckiego ludobójstwa i eksterminacji Polaków.

Operacja polska NKWD jest jedną z największych zbrodni ludobójczych XX wieku. Mimo to wielu Polaków o niej nie wie – wskazała Ewa Kurlenda z Fundacji Piękno Życia, która organizuje dzisiejsze wydarzenie.

– Jest to pierwsze wydarzenie o wymiarze ludobójczym jeszcze przed wojną. Nie da się ukryć, że z uwagi na to, że stało się to w takim, a nie innym terminie, czyli na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej, w świadomości Polaków ta zbrodnia jest zupełnie zapomniana. Jeśli nie będziemy dbali o to, by takie wydarzenia w naszej świadomości jako mieszkańców Polski były kultywowane, to ta tradycja ani ta pamięć niestety tutaj nie zostanie – zaznaczyła Ewa Kurlenda.

Szacuje się, że wskutek przeprowadzenia operacji polskiej NKWD w latach 1937-1938 zamordowano co najmniej 111 tys. osób. Zdecydowaną większość ofiar stanowili Polacy. Rzeczywista liczba pomordowanych może sięgać nawet 200 tysięcy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl