fot. PAP/EPA

W Serbii mają powstać nowe ośrodki dla uchodźców

Serbski rząd postanowił wybudować nowe ośrodki dla uchodźców, których coraz więcej przybywa do Serbii z Syrii, Afganistanu i Pakistanu w drodze do Europy Zachodniej – powiadomił we wtorek minister polityki społecznej Aleksandar Vulin.

Cytowany przez media minister nie ujawnił, ile ośrodków jest planowanych ani ilu miałyby przyjąć uchodźców. Przekazał jedynie, że jeden z nich powstanie w Belgradzie, a drugi w mieście Subotica na północy kraju, ok. 10 km od granicy z Węgrami. Ośrodki mają służyć jedynie jako punkty tranzytowe, żeby „ci ludzie nie lądowali na ulicy, a ich dzieci nie chorowały, bo przecież idzie zima” – podkreślił Vulin.

Budowa ośrodków ma być sfinansowana wyłącznie ze środków przekazanych przez zagraniczne fundacje z Europy oraz organizacje międzynarodowe.

Serbia leży na wiodącym przez Bałkany szlaku, którym uchodźcy próbują przedostać się na Węgry, należące do UE i strefy Schengen, a potem dalej na Zachód. W związku z narastającą falą imigrantów Węgry zakończyły w sobotę budowę ogrodzenia z drutu kolczastego, które ma zatrzymać napływ imigrantów przez granicę z Serbią. Oprócz tej bariery ma powstać wysoki na cztery metry mur, który już jest budowany przez węgierskie wojsko, lecz będzie w pełni gotowy za kilka miesięcy. Mimo budowy muru przejścia graniczne będą wciąż otwarte.

PAP/RIRM

drukuj