fot. PAP/Mateusz Marek

W Senacie rozpoczynają się prace nad projektem ustawy o Funduszu Medycznym

W Senacie rozpoczynają się prace nad projektem ustawy o Funduszu Medycznym. Po południu przepisami zajmie się senacka Komisja Zdrowia. Projekt o Funduszu Medycznym zakłada przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na ochronę zdrowia, m.in. na profilaktykę, wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych.

W tym roku na ten cel ma być wydane maksymalnie 2 mld zł, a w kolejnych latach nie więcej niż 4 mld zł rocznie.

Senator Bogusława Orzechowska z Komisji Zdrowia podkreśliła, że każde dodatkowe środki przydadzą się w jednostkach medycznych.

– Wielu pacjentów, którzy są leczeni z powodu rzadkich chorób, oczekuje dodatkowych środków, finansowania, dlatego że większość leków jest bardzo droga, a procedury nowatorskie. Te fundusze są bardzo przydatne. Ze względu na fakt, że coraz więcej jest nowotworów, praktycznie przez okres tych wszystkich ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa i dostępność do leczenia chorób nowotworowych była różna, to bardzo ważne jest, żeby rzeczywiście jak najwięcej funduszy w tej chwili zgromadzić i umożliwić diagnostykę lekarzom oraz jednostkom wysokospecjalistycznym – powiedziała Bogusława Orzechowska.

Powołanie Funduszu Medycznego zapowiedział w marcu prezydent Andrzej Duda. Pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy.

W niższej izbie parlamentu projekt poprała większość parlamentarzystów. W przyszłym tygodniu Funduszem Medycznym na sali plenarnej zajmą się senatorowie.

RIRM

drukuj