fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Senackie komisje rekomendują przyjęcie nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom bez poprawek

Senackie komisje rekomendują przyjęcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy bez poprawek. Nowela rozszerza zakres obowiązujących przepisów, ułatwiając m.in. nadawanie uchodźcom numeru PESEL.

Za wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 25 senatorów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Nowela zawiera szereg rozwiązań usprawniających pomoc uchodźcom, w tym upoważnienie wojewody do organizacji doraźnej pomocy medycznej w miejscach, w których gromadzą się obywatele Ukrainy, a także umożliwienie tymczasowego wykonywania zawodu na terytorium Polski lekarzom i dentystom z państw spoza Unii Europejskiej w celu udzielania pomocy medycznej obywatelom Ukrainy.

Wiceszef MSWiA, Bartosz Grodecki, mówił w czasie posiedzenia komisji, że poprawione zostanie także funkcjonowanie systemu nadawania numerów PESEL.

– To jest rozszerzenie zakresu przedmiotowego ustawy o dystrybucji produktów leczniczych przeznaczonych na pomoc humanitarną na terytorium Ukrainy przez rządowe agencje rezerw strategicznych, doprecyzowanie zasad nadawania statusu osoby korzystającej z regulacji ustawy, określenie, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL, umożliwienie incydentalnego upoważnienia osób zatrudnionych w urzędach gmin, miast, do realizacji czynności związanych z nadawaniem numerów PESEL obywatelom Ukrainy, umożliwienie delegowania pracowników zatrudnionych w szeroko zatrudnionym sektorze publicznym, aby mogli oni wesprzeć organy realizujące czynności dotyczące nadawania numeru PESEL – wskazał wiceminister.

Głosowanie nad nowelą zaplanowano pod koniec dwudniowego posiedzenia Senatu. Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,681 mln osób.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl