W Sejmie pierwsze czytanie projektu ws. świadczeń pielęgnacyjnych

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne. W spotkaniu wezmą udział rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy czternasty dzień protestują w Sejmie. Zapowiedzieli, że na pewno pozostaną w nim do piątku.

Komisja zajmie się rządowym pomysłem stopniowego podwyższania kwoty świadczenia do poziomu 1300 zł netto od 2016 r.

Rodzice niepełnosprawnych, którzy już od dłuższego czasu proszą o pomoc są niezadowoleni z rządowego pomysłu – mówi Iwona Hartwich jedna z organizatorów protestu.

My domagamy się uzawodowienie, a przy tym najniższej pensji krajowej, ale nie w ten sposób (tak jak nam oferował premier) czyli dojście dopiero w 2016 r., to by była bardzo dobra propozycja, ale w 2011r., wtedy kiedy premier mówił o tym, że w ciągu kilku tygodni zbuduje ten system i pomoże rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi. Dziś ta propozycja nas nie satysfakcjonuje – mówiła Iwona Hartwich.

Protestujący zapowiedzieli, że za pośrednictwem posłów Solidarnej Polski złożą własny projekt ustawy, w którym będą zawarte wszystkie postulaty. Obecnie rodzice, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, otrzymują 820 zł.

O wsparcie apelowali wczoraj do Ojca św. Franciszka. Wysłali list, w którym proszą Papieża „o błogosławieństwo (…) i pomoc w rozwiązaniu patowej sytuacji”.

RIRM

drukuj