fot. PAP

W Sejmie o przejęciu akcji Grupy Azoty

Posłowie wysłuchają w Sejmie informacji nt. bezpieczeństwa interesów gospodarczych Polski po przejęciu akcji Grupy Azoty przez spółkę Norica Holding, zależnej od rosyjskiego Acronu. Informacji w tym zakresie domaga się klub PiS-u.

Norica Holding zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc. i ma ponad 20 proc. akcji chemicznej firmy. Kolejny pakiet akcji pozwoli Rosjanom wprowadzić do rady nadzorczej swojego przedstawiciela i uzyskać dostęp do strategicznych danych m.in. patentów, licencji i technologii.

„To uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski” – mówi Poseł Piotr Naimski. Były wiceminister gospodarki przypomina, że przemysł chemiczny jest jednym z największych konsumentów gazu ziemnego w Polsce. Jak dodaje, polska chemia, będąc w rosyjskich rękach w sytuacji monopolu na dostawy gazu ze strony rosyjskiego Gazpromu, zwiększa nasze uzależnienie.

– To jest zagrożenie. To jest sytuacja, w której uspokajające sygnały z Ministerstwa Skarbu Państwa mówią o tym, że statut jest tak sformułowany, że zabezpiecza przed wrogim przejęciem oraz że wystarczy te 33 proc., które są w ręku Skarbu Państwa w tej chwili. To może się okazać mylące. Kilka miesięcy temu Ministerstwo Skarbu Państwa miało do wyboru albo dokupić udziały do 66 proc., albo sprzedać te ok. 12 proc. udziałów [i mieć] ponad 33. No i stwierdzono, że lepiej jest sprzedać dlatego, że Ministerstwo Finansów, pan Rostowski potrzebował wtedy zapewne pieniędzy. To wszystko razem niepokoi, bo przemysł chemiczny jest ważnym dla polskiej gospodarki, dlatego będziemy o to pytali – poinformował Poseł Naimski.

Rosyjski Acron już wzywał wcześniej do sprzedaży akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie. Chciał w ten sposób zdobyć większościowy pakiet oraz decydujący wpływ na firmę. Pomysł konsolidacji zakładów chemicznych miał przeciwdziałać wrogiemu przejęciu przez Rosjan zakładu w Tarnowie. Teraz Rosja będzie miała wgląd nie w jedną spółkę, ale całe konsorcjum chemiczne.

 

RIRM

drukuj