fot. PAP

Blokada informacji nt. Grupy Azoty

PO blokuje dostęp posłów do informacji na temat Grupy Azoty – alarmuje poseł Małgorzata Sadurska. Poseł podsumowała w ten sposób wczorajsze posiedzenie sejmowej komisji skarbu, poświęcone sytuacji w spółce.

Norica Holding – spółka zależna rosyjskiego Acronu zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc. i ma ponad 20 proc. akcji chemicznej firmy. Posłowie PiS-u obawiają się, że kolejny pakiet akcji pozwoli Rosjanom wprowadzić do rady nadzorczej swojego przedstawiciela i uzyskać dostęp do strategicznych danych m.in. patentów, licencji i technologii.

Na posiedzeniu komisji przedstawiciel ministerstwa skarbu zasłaniał się tajemnicą, tłumacząc to dobrem spółki notowanej na giełdzie – nie rozwiał wątpliwości posłów. W związku z tym poseł Małgorzata Sadurska zgłosiła wniosek o utajnienie posiedzenia komisji. Jednak posłowie PO nie poparli wniosku i wniosek upadł.

– Doszło do bardzo kuriozalnej sytuacji. Ogranicza się posłom polskiego parlamentu dostęp do informacji na temat spółki, która powinna mieć znaczenie strategiczne. Do spółki, która zapewnia wzrost polskiej gospodarki. Jednak tę wszelką wiedzę będzie miał rosyjski kapitał, jeżeli doprowadzi do wprowadzenia swojego przedstawiciela do rady nadzorczej. Pytaliśmy więc o proporcje, dlaczego ministerstwo skarbu dopuściło, poprzez swoje liczne zaniedbania, do możliwości wejścia grupy Acron do rady nadzorczej spółki, a tym samym nie pozwala polskim parlamentarzystom uzyskać informacji na kluczowe pytania dotyczące spółki, stanu polskiej gospodarki i dotyczących sposobu pełnienia nadzoru właścicielskiego nad spółkami skarbu państwa przez właściwego ministra – powiedziała poseł Małgorzata Sadurska.

Poseł Sadurska zapowiedziała, że PiS złoży wniosek o zwołanie kolejnego – tym razem tajnego – posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Chcemy, by minister mógł swobodnie odpowiadać na pytania posłów i mógł ujawnić umowę konsolidacyjną oraz inne dokumenty, o których tylko wspominał – dodała poseł.

RIRM

drukuj