fot. flickr.com

Grupa Azoty zapowiada nowe inwestycje

Nowe centrum badawcze w Tarnowie i budowa fabryki Polimery Police to jedne z milionowych inwestycji Grupy Azoty, która w ubiegłym tygodniu zaprezentowała swoje wyniki finansowe.

 Grupa Azoty to największy koncern chemiczny w Polsce. Jej roczne nakłady inwestycyjne przekraczają 1,5 miliarda złotych. I chociaż rok się jeszcze nie kończy, w planach Grupy znajduje się szereg nowych inwestycji. Należy do nich chociażby budowa fabryki Polimery Police.

– W segmencie tworzyw sztucznych chcemy wydłużyć łańcuch wartości – wybudowaliśmy instalację do poliamidów, która wydłużyła łańcuch po kaprolaktamie. Następnym krokiem jest budowa instalacji do compoundingu, czyli do preparowania tworzyw o innych właściwościach fizykochemicznych, które są bardzo poszukiwane na rynku. Planujemy zwiększyć moce pięciokrotnie w tym segmencie produktowym – mówi Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

 Podkreśla, że długoterminowe perspektywy dla tego rynku są bardzo dobre. Wszystko za sprawą popytu na produkty z tworzyw sztucznych, który nieprzerwanie rośnie.

 – Podaż na ten moment jest w miarę stabilna, nie słyszymy o budowie żadnych nowych instalacji, więc wydaje się, że ten kierunek jest dobry. Warto też zwrócić uwagę na stronę sprzedażową, czyli bardzo duży rozwój segmentów automotive, białego AGD, elektryki, które generują popyt na nasze produkty. Kiedy te branże się rozwijają, to widzimy pozytywne perspektywy – wskazuje Paweł Łapiński.

Jeszcze w tym roku Grupa planuje uruchomić centrum badawczo-rozwojowe w Tarnowie. Ma to nastąpić na przełomie października i listopada. Będzie to najnowocześniejsze centrum badawcze w Polsce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj