fot. flickr.com

W Rumunii stacjonuje już blisko 4 tys. żołnierzy NATO

Na terenie Rumunii stacjonuje już prawie 4 tys. żołnierzy państw NATO, którzy przybyli do tego kraju w ramach różnych misji wojskowych – poinformował w poniedziałek wieczorem minister obrony narodowej Rumunii, Vasile Dincu.

Vasile Dincu wyjaśnił w rozmowie z bukareszteńską telewizją Digi24, że władze Rumunii od dłuższego czasu zabiegały o obecność sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Zauważył, że szybkie zwiększenie ich liczby nastąpiło po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szef MON Rumunii wyjaśnił, że obecny kontyngent 3913 żołnierzy zostanie w najbliższych tygodniach powiększony o ponad 1000 osób. Dodał, że obecnie wśród zagranicznych wojskowych dominują Francuzi, Belgowie oraz Holendrzy.

Głównym miejscem pobytu zagranicznych sił w Rumunii jest baza wojskowa w Kogalniceanu, na wschodzie kraju. W placówce stacjonują również piloci i personel techniczny ponad 20 myśliwców z USA, Włoch i Niemiec. Większość z nich przybyła do Rumunii pod koniec lutego br.

„Napływający do nas zagraniczni żołnierze będą prawdopodobnie rozmieszczeni także w innych naszych bazach” – wyjaśnił Vasile Dincu, dodając, że chęć skierowania wojsk do Rumunii zadeklarowała w ostatnim czasie również Czarnogóra.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl