fot. PAP/EPA

W. Putin: Obecnie brak podstaw do zjednoczenia państwowego Rosji i Białorusi

Obecnie nie ma podstaw do zjednoczenia państwowego Rosji i Białorusi – powiedział w Petersburgu Władimir Putin. Rosyjski prezydent zastrzegł jednak, że oba kraje mają plan budowy państwa związkowego.

Władimir Putin mówił o tym na wczorajszej sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Ekonomicznego. Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że społeczeństwo jest zainteresowane budową państwa związkowego.

Władimir Putin zauważył jednak, że wiele zapisów umowy między oboma krajami o państwie związkowym zawartej w 1999 roku nie zostało wykonanych.

Dr Grzegorz Piątkowski, politolog, uważa, że połączenie obu państw może być groźne, ale nie tak, jak oczekiwałaby tego Moskwa.

– Rosja chciałaby pochłonąć jak najwięcej terenów, jak najwięcej państw, uzyskać również jak najwięcej możliwości dyplomatycznych, ale w dzisiejszym świecie pozycja Rosji, mimo że dla Polski groźna, na szczęście jest sukcesywnie osłabiana przez Chiny i Stany Zjednoczone i – do pewnego stopnia – może nawet też UE. Dlatego jakkolwiek zawsze niebezpieczne są tego typu deklaracje, zawsze tego typu ruchy przybliżające faktyczną granicę rosyjską do granicy polskiej, to miejmy nadzieję, że poza strefą deklaratywną tam wiele się nie będzie działo – mówi dr Grzegorz Piątkowski.   

Rosja i Białoruś jakiś czas temu powołały wspólną grupę roboczą, która zajmuje się zapisami umowy związkowej. Grupa ma rozpatrzeć cały traktat.

Pod koniec zeszłego roku premier Rosji Dmitrij Miedwiediew dał do zrozumienia, że bardziej ,,zaawansowany” wariant relacji dwustronnych, w którym możliwe jest większe wsparcie Rosji dla Mińska, wymaga realizacji umowy z 1999 roku, czyli głębszej integracji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl