fot. PAP

W poniedziałek strajk górników ze wszystkich spółek

Górnicy ze wszystkich spółek podejmą w poniedziałek czynną solidarnościową akcję protestacyjno-strajkową. Taką decyzję podjął Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Powodem tej decyzji jest fiasko dotychczasowych rozmów przedstawicieli związków zawodowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Radą Nadzorczą i Zarządem spółki.

Coraz trudniejsza sytuacja w JSW wymaga solidarnego wystąpienia załóg wszystkich stref górniczych w celu wsparcia kolegów z jastrzębskich kopalń. W ocenie Międzyzwiązkowego Komitetu, jedyną szansą na doprowadzenie do szybkiego rozwiązania trudnej sytuacji w JSW jest aktywne włączenie się do rozmowy przedstawicieli nadzoru właścicielskiego, czyli upełnomocnionych reprezentantów strony rządowej. jeżeli związkowy komitet wyraża gotowość uczestnictwa w tych rozmowach, przypominając, że podobne negocjacje, prowadzone niedawno ws. przyszłości Kompanii Węglowej przyniosły porozumienie społeczne satysfakcjonujące dla wszystkich stron – oświadczył Grzegorz Podżorny, rzecznik prasowy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Tymczasem na posiedzenie Sejmu został skierowany projekt Prawa i Sprawiedliwości, który ograniczyłby  udział w przetargach dostawców towarów pochodzących z poza Unii Europejskiej. Miałoby to ograniczyć m.in. napływ rosyjskiego węgla do Polski.

RIRM

drukuj