fot. Paweł Palembas

W poniedziałek nad Polską zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami

Jak informuje IMGW, Wyspy Brytyjskie, Europa Wschodnia, Bałkany oraz basen Morza Śródziemnego znajdą się pod wpływem niżów. Pozostałe obszary kontynentu będą w zasięgu oddziaływania wyżów.

Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem w rejonie Zatoki Fińskiej, który będzie przemieszczać się na wschód. W północnej połowie Polski, zaznaczy się strefa frontu chłodnego nasuwająca się znad Bałtyku. Z północnego zachodu i północy napływać będzie coraz chłodniejsze powietrze, pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek nad Polską zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, wieczorem na północy możliwe są rozpogodzenia. Jak prognozuje IMGW, mogą wystąpić przelotne opady deszczu, głównie w północnej połowie kraju, a wysoko w górach może spaść śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 do 10 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich około 5 stopni. Wiać będzie słaby i umiarkowany wiatr, który okresami będzie porywisty, zachodni i północno-zachodni, nad morzem północny. Wysoko w Sudetach i Karpatach porywy wiatru osiągną do 70 km/h.

Noc pogodna na północy kraju. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże ze stopniowo postępującymi od północy większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W południowej połowie kraju i na zachodzie miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu, w obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W rejonach, w których wystąpią rozpogodzenia IMGW ostrzega przed silnymi zamgleniami, a lokalnie mgłami (także marznącymi) ograniczającymi widzialność do 200 m. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -4 stopni na północnym wschodzie, około 0 w centrum, do 5 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby, na południu zachodni, na pozostałym obszarze zmienny z przewagą północnego.

PAP

drukuj