fot. pixabay.com

W Polsce rośnie inflacja

Inflacja w Polsce rośnie najszybciej od 17 lat. W marcu przyśpieszyła do 3,3 proc. rok do roku. W porównaniu z lutym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1 proc. Dane potwierdził w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Inflację napędzają przede wszystkim rosnące ceny usług. W marcu wzrosły one o 7,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 7 proc. w lutym. Według ekspertów źródłem większego wzrostu inflacji są m.in. ceny usług telekomunikacyjnych.

Ekonomista, dr Grzegorz Piątkowski, wskazał, że wzrost inflacji nie jest na razie bardzo duży, ale trzeba myśleć, jak mu przeciwdziałać.

– Bardzo istotne jest, że wysoki wzrost usług może szczególnie negatywnie odbić się na poziomie życia. Dodatkowo widzimy, iż wzrosły ceny walut, także nie jest to połączenie optymalne. Jeśli ceny walut by spadały, a pensje i dochody Polaków rosły, to można by powiedzieć, że jest to jakiś pozytywny trend. Wyższa inflacja w połączeniu ze wzrostem ceny walut wskazuje na zachwianie polską gospodarką. Tak jak mówię, nie jest ono jeszcze na tyle duże, żeby trzeba było panikować, natomiast trzeba się zastanawiać, jak przeciwdziałać inflacji – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Ceny towarów wzrosły w marcu o 1,9 proc. rok do roku po wzroście o 1 proc. w lutym. Ekonomiści spodziewają się, że proces będzie przyśpieszał.

Eksperci wskazują, iż musimy liczyć się z dalszą podwyżką cen żywności. Podrożeć ma nabiał, produkty zbożowe, jaja czy alkohol.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl