GUS: Wzrosło przeciętne wynagrodzenie w II kwartale

Ponad 4 500 zł wyniosło przeciętne wynagrodzenie w II kwartale bieżącego roku. To wzrost o 7,1 proc. rdr – podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie spadło o 2,2 proc.

Z kolei po rozmowach premiera i przewodniczącego „Solidarności” rząd zaproponuje większą podwyżkę płacy minimalnej. Nie o 120 zł, ale nawet 178 zł od przyszłego roku. Uzgodnienia w tej sprawie trwają.

Dane GUS-u potwierdzają, że mamy do czynienia ze wzrostem wszystkich wynagrodzeń w gospodarce. To pochodna dwóch czynników – tłumaczy ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk.

– Po pierwsze ze zdecydowanej postawy rządu w kształtowaniu płacy minimalnej. Przejmując rządy, startowaliśmy z płaca minimalną na poziomie 1850 zł. Pierwszy rok naszych rządów to podwyżka płacy o 150 złotych, następny rok o 100 złotych. W tym roku, tzn. od 1 stycznia 2019, ta sprawa nie jest jeszcze ustalona, ale ta płaca wzrośnie na pewno o sto kilkadziesiąt złotych. Po drugie to efekt wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej. W tej chwili ta płaca będzie wynosiła prawdopodobnie już 14,50 zł za godzinę – podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.

Kolejnym czynnikiem – według ekonomisty – są tendencje na rynku pracy, m.in. wyraźnie malejące bezrobocie i coraz powszechniejszy brak pracowników. Powoduje to wzrost płac w niemal wszystkich sektorach gospodarczych.

 

RIRM

drukuj