fot. https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BC%C5%82obek-dziecko-matka-szko%C5%82y-2114173/

W Polsce powstaną kolejne żłobki

Tylko w tym roku ma zostać utworzonych 25 tys. nowych żłobków. Mimo pandemii państwo pamięta o opiece nad najmłodszymi, o czym zapewniła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Liczba żłobków w Polsce cały czas rośnie. To odpowiedź na potrzeby rodziców, stąd adekwatne działania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

– Zostało tych miejsc utworzonych do 200 tysięcy. Użłobkowienie w Polsce wzrosło dwukrotnie. Rok 2015 to 12,4 proc, obecnie mamy 25,5 proc. To nas bardzo cieszy. Cieszy nas też to, że powstają żłobki w miejscowościach wiejskich, tam użłobkowienie jest większe niż w miastach, bo sięga do 30 proc. – wyjaśniła Marlena Maląg.

Wzrost procentowy będzie nadal widoczny. Świadczy o tym planowana liczba tworzonych nowych żłobków w 2021 roku względem roku 2020.

– Na tworzenie nowych miejsc przeznaczamy 341 mln zł. W sumie tych miejsc zostanie utworzonych 25 tysięcy, to jest około 13 proc. więcej niż było tworzonych w poprzednim roku, to nas bardzo cieszy. Dochodzą nowe gminy, w  których żłobków nie było, a teraz powstaną – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej.

Ma być 95 takich gmin. Program się rozwija, ale jak zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej, w zakresie rozbudowy infrastruktury żłobków cały czas jest wiele do zrobienia.

TV Trwam News

drukuj