W Polsce obowiązuje 16-ty stopień zasilania

Od godziny 10.00 ponownie obowiązuje ograniczenie w dostawach prądu wynika z komunikatu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Dotychczas nie udało się bowiem uruchomić bloku w Bełchatowie największego w polskim systemie energetycznym.

Zgodnie z komunikatem PSE dziś do godz. 17.00 będzie obowiązywał 16-ty stopień zasilania. Od godz. 17.00 do jutra do godz. 10.00 ma obowiązywać 11-ty stopień zasilania.

Ograniczenia związane są z utrzymującą się nad Polską falą upałów, a co za tym idzie, niskim poziomem rzek oraz wysoką temperaturą powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia.

Poseł Maks Kraczkowski z sejmowej Komisji Gospodarki mówi, że wprowadzenie ograniczeń to sytuacja zaskakująca jak na warunki państw Europy Środkowej.

– Wszystko to byłoby śmieszną lekcją historii, jak było w Polsce za czasów PRL-u, gdyby nie odbijało się negatywnie na obrotach przedsiębiorców, gdyby nie odsłaniało braków inwestycyjnych w polskiej energetyce i gdyby nie było przewidziane przez ekspertów sygnalizujących od 2013 roku, że blackouty w polskiej energetyce są nieuniknioną konsekwencją zaniechań i zbyt wolnego procesu inwestycyjnego zarówno w sieci, jak i w nowe moce wytwórcze. Pan premier Piechociński nie powinien opowiadać frazesów o tym, że będzie pracował w nieklimatyzowanym pomieszczeniu, tylko powinien powiedzieć o tym, jak poszczególne bloki energetyczne mają szansę zostać doinwestowane, jak będzie wyglądała energetyka węglowa, jak będzie wyglądał polski program nuklearny oraz jak wykorzystać potencjał zielonej energii, żebyśmy nie mieli więcej tak nieprzyjemnych sytuacji – podkreśla poseł Maks Kraczkowski.

Zamiast tego rząd przyjął wczoraj rozporządzenie stanowiące, iż do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej.

Ma to dotyczyć fabryk, hut i dużych energochłonnych zakładów przemysłowych. Ograniczenia nie obejmą natomiast odbiorców indywidualnych – szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk i tym podobnych instytucji.

Przyczyną ograniczeń są wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych. Obniżony poziom wody uniemożliwia skuteczne chłodzenie bloków energetycznych.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl