W Polsce jest najtrudniejsza sytuacja od czasów komunizmu

Obecnie w Polsce jest najtrudniejsza sytuacja od czasów komunizmu – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Ogólnopolskiego Kongresu Katolików, który odbył się wczoraj na Jasnej Górze.

Podczas spotkania któremu towarzyszyło hasło ”Stop Ateizacji” powołany został „Instytut ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski”. W trakcie kongresu głos zabrali przedstawiciele duchowieństwa, organizacji katolickich, mediów niezależnych oraz politycy PiS.

Jarosław Kaczyński mówił o relacji państwa polskiego i Kościoła od początku systemu komunistycznego do czasów obecnych.

– Dzisiaj mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją po komunizmie. Oczywiście nie da się tego porównać z komunizmem. Trzeba sobie przypomnieć wydarzenia z końca lat 50. i 60. Niekiedy opór spontaniczny, niekiedy gwałtowny doprowadził do zatrzymania ofensywy. Gdyby nie to, to z całą pewnością w latach 70. czy 80. mielibyśmy sytuację bliską np. słowackiej, a nie taką jaką mieliśmy. Różnica była bardzo, bardzo poważna. Do tego nie zachęcam, ale tak to wtedy wyglądało – zwraca uwagę prezes Jarosław Kaczyński.

Jacek Karnowski – redaktor naczelny tygodnika „Sieci” poruszył temat odpowiedzialności świeckich za media. Akcentował, że niezbędne jest posiadanie własnych mediów, szczególnie, że mamy dziś do czynienia z agresją i próbą przerobienia Polaków i oderwania ich od korzeni.

– Ten atak, ta agresja odbywa się na wszystkich polach. Trzeba bronić polskości i katolicyzmu. Polskość, katolicyzm, nasza tradycja to jeden dzbanek. Nie da się rozdzielić, Polski od katolicyzmu, albo że będziemy mówili po polsku, a nie będzie historii. Dlatego celowo chcą wyrugować nauczanie historii polskiej, bo wiedzą, że to będzie miało skutki na wszystkich polach; na myśleniu społecznym, politycznym nawet gospodarczym. Na wszystkich polach trzeba tego bronić, bo dostaliśmy dzbanek – całe dziedzictwo. Jego się nie da podzielić. Mówiąc o mediach i Kościele, można zacząć i skończyć na słowach o. Maksymiliana Kolbego, który powiedział – można zbudować bardzo wiele kościołów, ale jeżeli nie będzie dobrych mediów to te kościoły będą puste – podkreśla red. Jacek Karnowski.

Głównymi organizatorami kongresu byli posłowie Andrzej Jaworski, Małgorzata Sadurska i Bartosz Kownacki z Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski. Współorganizatorami spotkania byli tygodnik „Niedziela” oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej

RIRM

drukuj