fot. PAP

Piechociński zaproponował Kaczyńskiemu cztery debaty

Wicepremier i Lider PSL Janusz Piechociński zaproponował cztery debaty prezesowi PiS: o rolnictwie, gospodarce, samorządzie i sprawach europejskich. Wcześniej w imieniu PIS-u z propozycją debaty na temat problemów polskiej wsi wystąpił wiceszef komisji rolnictwa PE Janusz Wojciechowski.

Janusz Piechociński powiedział, na konferencji prasowej, że złożył swoją propozycję ze względu na tendencję, oparcia kampanii przed wyborami samorządowymi o kryteria ogólnokrajowe, czy nawet europejskie.

– Więcej mówimy o sprawach ogólnopolskich a mniej o samorządzie, ponieważ licytują się politycy, którzy w tych wyborach nie startują. Mam więc propozycję szczególnie skierowaną do jednego polityka – do prezesa Jarosława Kaczyńskiego: Panie prezesie zróbmy wreszcie to, na co Polacy czekają. W przededniu wyborów samorządowych proponuje (np. w najbliższa niedzielę i później każdego kolejnego dnia) cztery debaty: pierwszy – samorząd, drugi – gospodarka i rodzina, trzeci – wieś i rolnictwo, czwarty – Europa i bezpieczeństwo – powiedział Janusz Piechociński.

Europoseł Janusz Wojciechowski wezwał wcześniej ministra Marka Sawickiego do debaty na temat problemów polskiego rolnictwa. Jak ocenił, Sawicki powinien się wytłumaczyć z zaniedbań, jakich dopuścił się wobec wsi m.in. w związku z rosyjskim embargiem i jego skutkami, a także sprawą rekompensat dla rolników.

– W Unii Europejskiej są duże pieniądze, które można było wziąć i przekazać polskim rolnikom w ramach rekompensat, gdyby rząd wykazał choć minimum niezbędnej aktywności. Chciałbym zapytać i żeby pan minister Sawicki publicznie odpowiedział dlaczego nie było go w Mediolanie na spotkaniu ministrów rolnictwa wtedy, kiedy ważyły się sprawy rekompensat, kiedy inne kraje wyrywały dla siebie jak najwięcej, a polscy rolnicy dostali ochłapy? Na przykład limit na rekompensaty za jabłka (18 tys. ton), Belgia mniejsza od nas o 10 razy, która prawie nie ma sadownictwa dostała 43 tys. ton. Dlaczego były takie fatalne skutki tych negocjacji? O tym powinniśmy porozmawiać. Chciałbym, żeby ta debata odbyła się najlepiej z udziałem rolników – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.

Tymczasem SLD zbiera podpisy pod wnioskiem o odwołanie ministra Marka Sawickiego. PiS popiera odwołanie, ale odmawia złożenia podpisów pod inicjatywą. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia poprze wniosek dopiero gdy trafi pod głosowanie. Klub SLD liczy 31 posłów a do złożenia wniosku trzeba zebrać 69 podpisów.

RIRM

 

 

drukuj