W Polsce brakuje pielęgniarek

Z danych GUS-u wynika, że na 1000 mieszkańców przypada sześć pielęgniarek. Średnia w Niemczech to aż trzynaście. W Polsce brakuje pielęgniarek. Wkrótce sytuacja może być jeszcze gorsza. Biały personel domaga się od rządu poprawy warunków pracy. Już dziś na dyżurach jest jedna osoba.

Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Dorota Ronek, powiedziała, że sytuacji nie poprawiło nawet zwiększenie liczby szkół kształcących biały personel.

Na początku tego miesiąca pielęgniarki i położne protestowały przed Sejmem. Po raz kolejny skierowały list do premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Zaapelowały w nim o rzeczywiste podjęcie dialogu i prac nad projektem.

Pan premier przekazał list do pani minister, więc właściwie nie zajął się tematem. Pan marszałek Sejmu zadał pytanie pani minister dotyczące tego, jak wyglądają prace w tej ustawie i to była „aktywność” pana marszałka. Czekamy na podkomisję, która ma się odbyć w czwartek o godz. 10.00 w sprawie naszego projektu. Na razie mamy obiecane podniesienie współczynników, ale tutaj nie ma całej ustawy. To jest tylko jedna kartka, która nie wiadomo jak się wpasuje w pozostałe zapisy ustawy i jak to będzie realizowane, więc nie możemy tego traktować poważnie – zaznaczyła Dorota Ronek.

Chodzi o obywatelski projekt ustawy dotyczący wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. O wsparcie w rozmowach z rządem pielęgniarki zwróciły się do instytucji Unii Europejskiej.

Według różnych szacunków w latach 2023-2030 w systemie ochrony zdrowia będzie brakowało ponad 26 tys. pielęgniarek. Związki zawodowe ostrzegają, że będzie to oznaczało zamykanie szpitali.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl