fot. ZOO Płock

W płockim zoo urodził się gibbon czapnik – gatunek zagrożony wyginięciem

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku urodził się gibbon czapnik. To gatunek człekokształtnej małpy poważnie zagrożonym wyginięciem, w warunkach naturalnych zamieszkuje Azję południowo-wschodnią. W ogrodach zoologicznych Europy objęty jest specjalnym programem hodowlanym.

„Płockie zoo spieszy z dobrymi wiadomościami, które w obecnych trudnych czasach cieszą szczególnie mocno. Na wyspie w dolnej części zoo urodził się gibbon czapnik. Maluch przez cały czas wtulony jest w futro matki, która będzie go karmić przez najbliższe dwa lata” – oznajmił w czwartek ogród.

Zoo wyjaśniło, że z uwagi na warunki pogodowe, młody gibbon przebywa obecnie tylko w pomieszczeniu wewnętrznym, do którego można zajrzeć przez okno widokowe.

Informując o narodzinach gibbona czapnika, płockie zoo zwróciło uwagę, iż jest to „gatunek poważnie zagrożony wyginięciem”, objęty europejskim programem hodowlanym – European Endangered Species Programme.

Gibbon czapnik zamieszkuje wilgotne, wiecznie zielone lasy tropikalne Azji południowo-wschodniej. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej fryzurze. Dorosłe tego gatunku cechuje dymorfizm płciowy – samica posiada ubarwienie jasne, a samiec czarne. Ciąża trwa mniej więcej siedem miesięcy, a młode osiągają dojrzałość płciową w wieku 5 do 8 lat. Małpy te żyją do 40 lat. Zwykle przebywają w górnym piętrze korony drzew i tylko wyjątkowo schodzą na ziemię.

Jak podaje płockie zoo, sposób poruszania się gibbonów czapników nazywa się brachiacją – polega on na przekładaniu kończyn przednich utrzymujących ciało w pozycji wiszącej wzdłuż gałęzi przy jednoczesnym jego kołysaniu. Potrafią też chodzić w postawie dwunożnej.

„Często w zoo w ciągu dnia możemy usłyszeć charakterystyczny, głośny śpiew tych zwierząt” – informuje ogród, opisując zwyczaje gibbonów czapników.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Położony jest na malowniczej nadwiślańskiej skarpie i zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl