fot. PAP/EPA

W Peru uwolniono 39 osób przetrzymywanych przez Świetlisty Szlak

26 dzieci i 13 kobiet zostało uwolnionych z rąk partyzantki o nazwie Świetlisty Szlak. Przetrzymywani byli w obozie pracy w dżungli na południowym wschodzie kraju. Odbicia dokonały Siły specjalne peruwiańskiej armii.

„Wiele tych dzieci urodziło się tam (w dżungli) i pochodzi z gwałtów na uprowadzonych kobietach, dokonanych przez członków Świetlistego Szlaki” – powiedział wiceminister obrony Peru Ivan Vega. Jak podkreślił, jest to największa liczba dzieci uratowanych podczas jednej operacji.

W operacji przeprowadzonej 23 lipca wzięło udział ok. 120 żołnierzy i policjantów oraz śmigłowce..Dzieci miały od roku do 14 lat. Wśród ocalonych jest 70-letnia kobieta, którą przed 25 laty porwano z klasztoru.

Przetrzymywani w obozach pracy ludzie byli zmuszani do pracy na polach koki; niektóre dzieci rekrutowano w szeregi partyzantki od 13 roku życia – mówił wiceminister. Siły bezpieczeństwa dowiedziały się o istnieniu obozu od mężczyzny, któremu przed miesiącem udało się uciec przed rebeliantami – podała telewizja Canal N.

Konflikt między partyzantami ze Świetlistego Szlaku a siłami rządowymi przetoczył się przez Peru w latach 1980-2000, powodując śmierć 70 tysięcy ludzi i zniknięcie kolejnych 15 tysięcy. Ugrupowanie znacznie osłabło po aresztowaniu w 1992 r. jego przywódcy Abimaela Guzmana.

PAP/RIRM

drukuj