fot. PAP/Krzysztof Świderski

W Opolu odsłonięto pierwsze upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej

Przy kościele pw. bł. Czesława w Opolu w niedzielę uroczyście odsłonięto pomnik ku czci ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jak powiedziała Urszula Gawor ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu, to pierwsze w stolicy regionu miejsce upamiętnienia tej zbrodni.

Miejsce upamiętnienia mordu, którego ofiarą padło ponad 20 tysięcy oficerów i przedstawicieli inteligencji polskiej wziętych do niewoli przez wojska sowieckie po kampanii wrześniowej w 1939 roku, składa się z kilku tablic z nazwami miejscowości, w których dokonywano egzekucji Polaków na polecenie Józefa Stalina, oraz z wizerunku Matki Boskiej Katyńskiej.

Ze względu na pandemię, przebieg uroczystości miał bardzo skromny charakter. Przed miejscem upamiętnienia 10 Brygada Logistyczna z Opola wystawiała wartę honorową.

„W 81. rocznicę zbrodni my, członkowie rodzin zamordowanych przez NKWD żołnierzy polskich i przedstawicieli polskiej inteligencji, doczekaliśmy się w Opolu pierwszego upamiętnienia tamtych wydarzeń. Nie jest nas już zbyt wielu. W Opolu mieszka około 50 członków Rodzin Katyńskich. Dlatego tak ważne jest, by pozostawić dla kolejnych pokoleń materialny ślad tak ważnego i tragicznego wydarzenia” – powiedziała Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu.

Reprezentująca wojewodę opolskiego Magdalena Kalicka przypomniała, że przez całe dziesięciolecia państwo, które było odpowiedzialne za zbrodnię, zaprzeczało jej istnieniu. Dopiero w 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość formułowanych już w latach 40-tych przez polskich historyków oskarżeń o dokonanie tej zbrodni przez władze ZSRR.

„To nie tylko kwestia oddania pamięci i hodłu ofiarom, ale i przestroga dla współczesnych i potomnych przed zbrodniczym imperium, które nadal ma wielkomocarstwowe ambicje i dla osiągnięcia których nadal gotowe jest korzystać ze zbrodniczych metod” – podkreśliła Magdalena Kalicka.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl