W obronie życia. Próby nadinterpretacji przesłanki dopuszczającej tzw. aborcję ze względu na zagrożenie zdrowia i życia matki

Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych mówi wprost – tzw. aborcja nie może być prawnie dopuszczona z powodu występowania u matki zaburzeń psychicznych. W takich przypadkach lekarze powinni podejmować uznane i skuteczne metody leczenia.

Po zwiększeniu ochrony życia dzieci nienarodzonych w Polsce środowiska proaborcyjne szukają sposobów na możliwość obejścia przepisów. Pojawiają się próby nadinterpretacji przesłanki dopuszczającej tzw. aborcję ze względu na zagrożenie zdrowia i życia matki. Część lekarzy przekonuje, że wystarczającym powodem do zabicia nienarodzonego dziecka jest choroba psychiczna matki. Stanowisko ekspertów Konferencji Episkopatu Polski w tym temacie jest jednoznaczne.

„Członkowie Zespołu Ekspertów zdecydowanie sprzeciwiają się próbie stworzenia nowej wykładni istniejącego prawa, zmierzającej do poszerzenia kryteriów, dopuszczających legalne pozbawienie życia nienarodzonego dziecka ze względu na przesłanki psychiatryczne, także dlatego, iż w praktyce oznaczałoby to ponowną legalizację aborcji na życzenie, w dodatku drogą niekonstytucyjnej, pozaustawowej manipulacji” – czytamy w stanowisku Zespołu Ekspertów ds. Bioetyki Konferencji Episkopatu Polski.

Takie działanie jest sprzeczne z Kodeksem Etyki Lekarskiej. Lekarz odpowiada za życie i zdrowie kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka – przypominał prof. Andrzej Kochański.

– Stan psychiczny zdrowia jednego człowieka decyduje o życiu drugiego człowiek. Wydaje mi się, że to nie są kategorie medyczne, ale to są kategorie zdrowego rozsądku, najzwyklejszego, prawidłowego rozumowania – wskazał ekspert Zespołu ds. Bioetyki Konferencji Episkopatu Polski.

Mimo to rozszerzenia interpretacji przesłanki dotyczącej zdrowia kobiety o kwestie psychiczne chce Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Pacjenta. Również resort zdrowia w swoich stanowiska nie przekreśla możliwości nadinterpretacji przepisów. Ministerstwo wciąż pracuje nad wytycznymi do stosowania przesłanki dotyczącej zdrowia matki.

„Nie został określony zamknięty katalog wskazań do przerwania ciąży w przypadku, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej. Przepis ustawy w żaden sposób nie determinuje również, jakiego obszaru zdrowia, ww. zagrożenie ma dotyczyć. Obowiązujące regulacje nie ograniczają również specjalności lekarza stwierdzającego wystąpienie okoliczności wskazujących, że ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej – zaznaczało Ministerstwo Zdrowia. [czytaj więcej]

Kobieta w ciąży zmagająca się z problemami psychicznymi powinna zostać objęta leczeniem – zauważyła dr n.med. Aleksandra Maria Kicińska, specjalista immunologii klinicznej z InVivo Medical Clinic w Gdańsku. Możliwe jest nawet stosowanie leków.

– Leków, które możemy stosować nie szkodząc nienarodzonemu dziecku, więc pomoc jest absolutnie możliwa – tłumaczyła immunolog.

Tzw. aborcja nie należy do metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu chorób psychicznych – wskazał prawnik Michał Skwarzyński.

– Lekarz ma obowiązek leczyć. To jest jego podstawowe powołanie. Medycyna ma się nie opierać na ideologii. Wykorzystywanie furtki zdrowia kobiety nie jest leczeniem – wyjaśniał.

Zabicie nienarodzonego dziecka może pogrążyć kobietę w jeszcze większych problemach psychicznych związanych z tzw. syndromem poaborcyjnym.

– Kobiety popadają w inne schorzenia psychosomateczne, które je nękają – zaznaczyła dr n. med. Aleksandra Maria Kicińska.

Wiedza naukowa i medyczna nie jest jednak ważna dla środowisk proaborcyjnych, dla których najważniejsza jest walka o możliwość zabijania dzieci nienarodzonych bez ograniczeń.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl