fot. PAP/Piotr Polak

W nocy fala kulminacyjna na Wiśle opuści Podkarpacie

Fala kulminacyjna na podkarpackim odcinku Wisły najbliższej nocy opuści region. Tam, gdzie jest potrzeba kontynuowane są prace uszczelniające lub dociążające wały – powiedziała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Waksmundzka-Szarek dodała, że „sytuacja na pozostałych rzekach w woj. podkarpackim jest stabilna”.

„Stany ostrzegawcze przekroczone są jeszcze na kilku wodowskazach, ale wszędzie obserwujemy tendencję spadkową. Zapowiadane burze z miejscowo intensywniejszymi opadami deszczu nie powinny mieć wpływu na sytuację w podkarpackich rzekach, jednakże zalecana jest ostrożność” – powiedziała. Rzeczniczka radzi też śledzić bieżące komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

Jak poinformowała Waksmundzka-Szarek, w niedzielę „trwało sprawdzanie w terenie tego, jak wygląda aktualnie sytuacja i jak postępują prace mające na celu uszczelnianie i zabezpieczenie niektórych odcinków wałów oraz to, w jaki sposób udzielana jest pomoc mieszkańcom”.

„Wojewoda podkarpacki wraz z komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej oraz władzami lokalnymi odwiedzili powiaty, w których w ostatnim czasie sytuacja wyglądała najgorzej. Wojewoda nadal pozostaje w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim” – podkreśliła.

W związku z podtopieniami w regionie kolejny dzień pracuje straż pożarna, policja i wojsko. Ich działania polegają przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic, budynków oraz posesji, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych oraz ograniczaniu rozlewisk i dostarczaniu niezbędnego sprzętu.

„Dla osób, które w wyniku klęski żywiołowej poniosły straty w gospodarstwach domowych i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej przewidziana jest specjalna pomoc finansowa. Realizowana jest ona w ramach zadania zleconego z zakresu administracji rządowej, a mianowicie: zasiłek celowy w wysokości do sześciu tys. zł oraz pomoc na remont budynku lub lokalu mieszkalnego; kwota tego zasiłku wynosi do 20 tys. zł” – wyjaśniła rzeczniczka.

Dotychczas wojewoda podkarpacki ze środków własnych przekazał dla powiatu mieleckiego 100 tys. zł oraz 75 tys. zł dla powiatu dębickiego.

„Pomoc finansowa będzie realizowana na bieżąco; adekwatnie do wpływającego zapotrzebowania od jednostek samorządu terytorialnego” – dodała rzeczniczka.

W regionie podkarpackim w niedzielę po południu pogotowie przeciwpowodziowe obowiązywało w powiatach: dębickim, jasielskim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, krośnieńskim, strzyżowskim, rzeszowskim, stalowowolskim oraz w miastach: Tarnobrzegu, Krośnie i Rzeszowie.

PAP/RIRM

drukuj