fot. PAP/Wojciech Pacewicz

W niedzielę ogólnopolska akcja charytatywna „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”

Odzież, obuwie, zabawki, książki, słodycze i żywność długoterminową będą zbierać na ulicach Lublina i w innych miejscowości w Polsce wolontariusze w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Jej głównym punktem jest wielka uliczna zbiórka darów.

Dary zostaną przekazane dzieciom potrzebującym z rodzin wielodzietnych, niepełnych, rozbitych i będących w trudnej sytuacji materialnej, a także dzieciom niepełnosprawnym, podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych, schronisk i z innych placówek szkolno-wychowawczych. Zgodnie z ideą akcji nie są zbierane pieniądze.

„Zachęcamy ofiarodawców do przyłożenia wszelkich starań, aby przekazywana odzież czy obuwie (tak jak i wszystkie dary niebędące żywnością – PAP) były w jak najlepszym stanie lub nieużywane” – apelują na stronie internetowej organizatorzy.

Akcja zrodziła się 24 lata temu w Lublinie z inicjatywy dziennikarki Polskiego Radia Lublin Ewy Dados. Z biegiem lat rozprzestrzeniła się po różnych regionach kraju. Jak informują organizatorzy, zbiórka może się odbyć wszędzie tam, gdzie zostanie zarejestrowana. Sztab można zarejestrować na stronie www.pdpz.pl, wysyłając zgłoszenie dostępne online lub wypełniając je osobiście w biurze organizacyjnym akcji w siedzibie Polskiego Radia Lublin na ul. Obrońców Pokoju 2. Dotąd na stronie akcji zarejestrowało się 196 sztabów. Większość ma siedzibę w Lublinie, ale sztaby są też m.in. w Warszawie, Otwocku, Kutnie, Tomaszowie Lubelskim, Krośnie, Zamościu, Biłgoraju, Puławach, Sosnowcu, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Kraśniku i w Tarnobrzegu.

Punkty zbiórki, gdzie wolontariusze zbierają dary, organizowane są przy sklepach, kościołach, szkołach i różnych innych instytucjach. W Warszawie dary zbierane będą od godz. 10.00 do 15.00 m.in. w Centrum Handlowym Sadyba Best Mall na ul. Powsińskiej 31, w siedzibie Polskiego Radia w al. Niepodległości 77/85 iw sklepach sieci „Mokpol”. W Lublinie zbiórka odbędzie się w 65 lokalizacjach, m.in. w sklepach Auchan, E. Leclerc, Tesco, Carrefour i Stokrotka, w parafiach św. Antoniego Padewskiego, NMP Nieustającej Pomocy, św. Stanisława Biskupa i Męczennika, bł. Biskupa Władysława Gorala, św. Józefa oraz Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu oraz w siedzibie Polskiego Radia Lublin. Ruchomym punktem zbiórki będzie też jeżdżący w niedzielę po Lublinie zabytkowy autobus „Gutek”.

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej archidiecezja lubelska, zbiórkę patronatem objął metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik. Na terenie archidiecezji wolontariusze będą zbierać dary w godz. 10.00-15.00.

„Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym pospolitym ruszeniu gorących serc, do podzielenia się nawet odrobiną z dziećmi oraz innymi osobami w trudnej sytuacji życiowej” – napisali autorzy komunikatu.

PAP/RIRM

drukuj