W. Kraska: Każda mama z Ukrainy może zaszczepić w Polsce swoje dziecko przeciw chorobom wieku dziecięcego

Każda matka z Ukrainy, która zgłosi się w Polsce do lekarza rodzinnego, może zaszczepić dziecko przeciw chorobom wieku dziecięcego. Uruchomiliśmy dużą akcję tych szczepień – powiedział dziś wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, przypomniał w „Sygnałach Dnia” w Programie I Polskiego Radia, że szczepienia ukraińskich dzieci możliwe są w Polsce także bez posiadania dokumentacji medycznej z Ukrainy.

„Uruchomiliśmy dość dużą akcję, jeśli chodzi o szczepienia” – powiedział Waldemar Kraska.

„Umożliwiliśmy szczepienia u naszych lekarzy rodzinnych. Każda mama, która zgłosi się z dzieckiem, będzie mogła takie szczepienia otrzymać. Jeżeli nie ma dokumentacji medycznej, (…) wtedy to lekarz oceni, jakie szczepienia dziecku należy wykonać” – poinformował wiceminister.

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis, WZW B oraz przeciw SARS-CoV-2.

Szef resortu zdrowia, zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień, od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, które są niezaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym.

W razie braku szczepień u dziecka rodzice lub opiekunowie powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym zgodnie z PSO na 2022 rok.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl