W Krakowie odbędzie się dziś pochód Lajkonika

Tradycyjnie w pierwszy czwartek po Bożym Ciele o godzinie 12.00, w Krakowie odbędzie się pochód Lajkonika. Tym razem cały orszak towarzyszący lajkonikowi wykona taniec, którym opowie  legendę o obronie miasta przed najazdem Tatarów.

Lajkonik (konik zwierzyniecki) to swoista wizytówka Krakowa. Jest to jedna z najstarszych tradycji miasta, która ma przypominać o zwycięskiej obronie Krakowa przez flisaków w trakcie tatarskiego najazdu w XIII wieku. O godzinie 12.00 orszak Lajkonika wyruszy z dziedzińca klasztoru sióstr Norbertanek przy ul. Senatorskiej. To barwne widowisko, co roku przyciąga całe rodziny a także turystów.

– Lajkonik, ponieważ jest wizytówką i można powiedzieć takim znakiem graficznym Krakowa, przede wszystkim jest ulubioną postacią i symbolem dzieci, które wiedzą – rodzice im o tym mówią – że dotknięcie buławą przez Lajkonika przynosi szczęście na najbliższy rok. Więc mamy w tym trochę zabobonów, natomiast lajkonik harcując rozdaje cukierki. Towarzyszy mu ogólna wesołość, śmiech, zabawa. To jest właściwie taki piękny zwyczaj ludowy, który jeśli dopisuje pogoda to przeradza się  wesołą procesję przez miasto – powiedziała dr Jolanta Rzegocka, przewodnik miejski po Krakowie.

Na strój Lajkonika składa się ubiór tatarski, szpiczasta czapka. W ręku Lajkonik trzyma buławę. Oprócz tego przez cały czas trwania harców nosi na sobie rynsztunek, konstrukcję przypominającą konia, całość waży około 30 kilogramów. W 2014 roku tradycja krakowskiego Lajkonika została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

RIRM/Małgorzata Czernecka

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl