fot. flickr.com

MSWiA: raport BOR ws. katastrofy smoleńskiej będzie przygotowywany dłużej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło prace zespołu powołanego w Biurze Ochrony Rządu nad raportem ws. katastrofy smoleńskiej. Do końca sierpnia ma powstać sprawozdanie w tej sprawie.

W styczniu w BOR powołany został zespół do oceny prawidłowości przygotowania i zabezpieczenia wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.

Pierwotnie sprawozdanie z prac zespołu miało być gotowe do końca maja.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński tłumaczy, że we wniosku szefa BOR-u o przedłużenie terminu jest mowa o dwóch przyczynach.

– Pierwszą z nich jest konieczność bardzo dogłębnego przeanalizowania licznych materiałów, które zostały zinwentaryzowane w Biurze Ochrony Rządu i procedur, zachowań, które wtedy miały miejsce, czynności podjętych i zaniechanych. To musi być bardzo dogłębna analiza. Na to trzeba czasu. Druga przyczyna wiąże się z zadaniami BOR-u w związku z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. Na BOR spoczywa cały szereg istotnych, ważnych zadań z tym związanych. Nie chcemy, żeby jedno czy drugie z tych zadań zostało przeprowadzone w taki sposób, żeby był na nich jakiś uszczerbek. Chcemy rzetelnie i jak najlepiej wykonać jedno i drugie – mówi Jarosław Zieliński.

MSWiA informowało w styczniu, że „w toku prac zostaną przeanalizowane podjęte zadania ochronne. Zespół zidentyfikuje również obszary i działania mogące mieć wpływ na zabezpieczenie wizyty”.

Pracami zespołu kieruje zastępca szefa BOR pułkownik Jacek Lipski. W jego pracach mogą także uczestniczyć z głosem doradczym np. przedstawiciele ministerstw i urzędów centralnych.

RIRM

drukuj