fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: zarzuty dla prezydenta Jacka Majchrowskiego dot. przekroczenia uprawnień

Prokuratura postawiła zarzuty prezydentowi Krakowa, Jackowi Majchrowskiemu, związane z przekroczeniem przez niego uprawnień przy przyznawaniu dotacji celowych dla podmiotu prywatnego na prace przy zabytkowej kamienicy – podała w czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie, prok. Katarzyna Duda.

Jak przekazała prokurator Katarzyna Duda, zarzuty zostały przedstawione Jackowi Majchrowskiemu w czwartek.

„Chodzi o niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę” – wyjaśniła.

Według niej niedopełnienie obowiązków miało polegać na naruszeniu różnych przepisów i aktów prawnych, od aktów rangi ustawowej po Statut Miasta Krakowa, przy przyznawaniu dotacji celowych na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach, w wyniku czego doszło do preferencyjnego potraktowania podmiotu prywatnego i przyznania mu dotacji na remont kamienicy.

„W grę wchodzi kwota 1 mln 190 tys. zł, przy czym na tę kwotę składa się suma dotacji udzielanych temu podmiotowi w latach 2013-2019 z przeznaczeniem na prace konserwatorskie przy zabytkowej kamienicy” – przekazała rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Poinformowała ona, że prezydent nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił złożenia wyjaśnień. Materiał dowodowy w tej sprawie – dodała prok. Katarzyna Duda – „był gromadzony sukcesywnie od pewnego czasu”.

Rzecznik prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek, odnosząc się do tych zarzutów, powiedziała: „Pan prezydent uważa, że zarzuty, które są kierowane pod jego adresem, są absurdalne, dlatego że to nie prezydent miasta wydaje decyzje o przyznaniu dotacji, tylko robi to uchwałą Rada Miasta Krakowa, w związku z czym prezydent w żaden sposób pieniędzy żadnemu właścicielowi obiektu zabytkowego nie przyznaje”.

Procedura udzielana dotacji celowych przez miasto na prace przy obiektach zabytkowych – wyjaśniła Monika Chylaszek – wygląda w ten sposób, że właściciele obiektów zabytkowych składają wnioski o przyznanie dotacji, które są sprawdzane przez specjalny zespół konserwatorów działający przy wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

„Pan prezydent otrzymuje taką listę propozycji i tę listę przekazuje pod obrady Radzie Miasta Krakowa – to radni w uchwale podejmują decyzje, kto może dostać dofinansowanie na prace konserwatorskie” – wskazała przedstawicielka prezydenta Krakowa.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl